קול יכול
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

קול יכול

קול יכול


אלן, אישה דקיקה, יפה וירוקת עיניים יושבת מולי, כתמיד חיוכה רחב ומלא חיים. אני מבקשת ממנה להשמיע לי את הקול שעולה מתוך גופהמתוך הגב הכואב, מתוך הקשבה לעומק העצמות.

"מה הן אומרות?" אני שואלת אותה.
"הן מספרות לי על אישה זקנה שחיה בתוכי. היא חותרת נגד הזרם בנהר שוצף. מאומצת, מגובננת." אני מבקשת ממנה לשיר אותה. אלן עוצמת עיניים. כתמיד כל הקבוצה מצטרפת - מקשיבה, מהמהמת, תומכתאלן מתחילהקול דק וצורמני, גבוה ומצרצר. שונה לחלוטין מקולה הרגיל היפה והצלול. היא שרה. השירה נשמעת כמו מנגינה סינית עתיקה

אני נזכרת בקונצרט מוזיקה משונה ששמעתי פעם בצפון הודו. קהל גדול חיכה זמן שם רב עד שהגיעה זמרת ממוצא טיבטי, זקנה וקמוטה. היא פתחה את פיה והתחילה לחרוק מנגינות עתיקות, שירי אהבה מההרים הגבוהיםלאוזניי אז זה היה בעיקר משונה. ככה נשמעת גם השירה של אלן, אלא שעכשיו אני מתענגת עליה, היא משמחת ומרתקת בעיניי, יפהפייה בגלל האותנטיות והעומק שיש בה.

לקול שלנו יש יכולת למצוא בעומק גופנו זיכרונות עתיקים, או חלקי נשמה אבודים. (לסקפטיים שביניכם: אפשר לומר גם שהקול מסוגל להתחבר לתודעה הקולקטיביתמושג שקיים בפסיכולוגיה המודרניתולבטא חלקים ממנה).

בסביבה תומכת, אנחנו מסוגלים לצלול לתוך הקולות האלה, ולתת להם לבוא לידי ביטוי. למה זה טוב? הקולות האלה הם חלקי אישיות, חלקים פחות מוכרים לרוב. כשאנחנו נותנים להם ביטוי אנחנו הופכים להיות אנשים שלמים יותר, ולומדים מאותם חלקים אבודים את מה שיש להם להורות לנו.

"היא לוקחת אותי במעלה הנהר," אומרת אלן. "יש הקלה גדולה בגב. אנחנו מגיעות למפל..." וכאן הקול הצורמני הולך ונרגע, נהיה הרמוני, רך ונמוך יותר ויותראלן פוקחת עיניים, גדולות וזורחות עוד יותר מקודם. היא אומרת שהזקנה לקחה אותה ממקום צר, עתיק וצורם בעצמות הכואבותלמקום חדש, מרחב פתוח ונעים. כשהיא הקשיבה לה, הזקנה השתנתה והפכה למשהו אחר, למישהי אחרת. "תודה על הריפוי," היא אומרת.

קולות
אני מחלקת את הקול לכמה רבדים או שכבותבדומה לחלוקה של הנפש. יש את הקול הרגיל שלנו, שהצליל והאופי שלו ישקפו נאמנה את אישיותנו. בתוכואו דרכו, נמצא את הקול הטבעי. זהו קול שנוכל להפיק ללא מאמץקול שיכול לרכב על גבי הנשימה שלנו.

ככל שנחוש בנוח בסביבתנו, כך נוכל לפתח ולפתוחגם בעזרת תרגילים פשוטים של תנועה, נשימה והקשבה, את הקול הטבעי הזה. ככל שהוא מעמיק הוא הופך להיות הקול של המהות, או קול הנשמה - זה שמשקף את טבענו הפנימי.

קולות נוספים שגיליתי במהלך ההוראה והמחקר שלי על קול וצליל, היו:
קול הרצון שבאמצעותו אנחנו יכולים לגלות ולבטא את רצוננו וליצור מציאות.
קול הצלהקול המבטא את החלקים הנסתרים, הבלתי מוכר והמוכחש שלנו, ויש עוד רבים וטובים.

בכל קבוצה שאני עובדת איתה, מהר מאוד מגיעים הקולות הצלולים. הם באים ועולים במרחב הבטוח של ההקשבה התומכת. ושרים יחד את שירם.


הגר שיר ניצן - זמרת, מוזיקאית ומשוררת, מרפאת בקול וצליל, שיחה ומגע, מנחת תהליכי התפתחות ומודעות דרך קול. מלמדת שירה בדרך המיתרים ומתקשרת ידע קוסמי בנושא צלילים ושירת אור. מטפלת מוסמכת בקול ותנועה - VMT – שיטתו של פול ניוהם.
www.premestrela.co.il/hagar-shir-nitzan.html

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין