ניכשנו עשבים יחד
שבת 20 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

ניכשנו עשבים יחד

ניכשנו עשבים יחד


ניכשנו יחד עשבים.

ראיתי אותה הולכת לאט. מודעת לכל תנועה שהיא עושה. ומה שהכי בלט אצלה היה הענווה. היה משהו בנזירה הזו, אז העזתי ושאלתי אותה: "מי המורה שלך?"

"זן מאסטר טיך נאט האן"

חיפשתי אותו באינטרנט בהזדמנות הראשונה שהיתה לי ואחרי חצי שנה מצאתי את עצמי אצלו במנזר. זה היה המנזר הראשון שהגעתי אליו ומשמעת המדיטציה לא היתה לוחצת כל כך. היו ימים שלא ישבנו למדיטציה כלל. הנזירה בזמנו אמרה לי את זה.

היא אמרה שהמיקוד הוא על מיינדפולנס - על מודעות בכאן ועכשיו בכל עשייה.
בילינו שעות ארוכות בעבודות במשמרות. עבדנו במטבח, בחדר האוכל, בחצר, בשירותים, בחדרי האירוח ובגינה.  בכל תחום היתה נזירה אחראית, ואנחנו עבדנו תחת פיקודה.

תמיד היה כייף. לפני תחילת העבודה שרנו שירים. במהלך העבודה היינו מרוכזות כל אחת במוטל עליה. על כל דלת היה שלט קטן בשלוש שפות שונות: "אנו מודים לך שסגרת את הדלת במיינדפולנס". בכל פינה קיבלנו עידוד להיות בשימת לב.

פעמיים בשבוע היינו נפגשים עם הנזירים מהמנזרים השכנים. שמענו שיעור מהזן מאסטר, אכלנו כולם יחד, נזירים ונזירות. הדגש על שימת הלב ועל ניהול חיי קהילה משותפים מעלה את ההרגלים שלנו על פני השטח.

האגו לפעמים עולה וטוען שלא מוכן לקבל הוראות מאדם זה או אחר. ראיתי נשים שנפגעו מצורת תקשורת שלא היתה מספיק עדינה או מביקורת. והייתי עדה לכמה מריבות בין נזירות בנוגע לסדרי עדיפות או סדרי עבודה. כל מה שקרה במנזר הגיע לפתרון על ידי הנזירות עצמן. לא נדרשה לעולם התערבות של הזן מאסטר. זו היתה הדרך להתנהל.

"אתן חיות יחד, אתן תסתדרו." וזה עבד. וכל אחת למדה המון מכל עימות.

עבודה יחד
זן מאסטר סונג סאן נהג לאמר שבעבודה יחד, אנחנו פוגשים את הקארמה שלנו. כשאנחנו עובדים יחד לפעמים יש חילוקי דיעות לגבי ביצוע עבודה או לגבי סדר עדיפויות. תמיד קורה משהו בין העובדים. ועל כל אחד לעשות את הדבר הנכון. לפעמים לזרום עם האחר, ולפעמים להתעקש על הדרך שלך. אומנות.

הדרך להצליח היא להיות כאן ועכשיו עם הסיטואציה. להיות שלם. ולראות את האחר. מה יהיה הכי טוב עבורו. זה נשמע מורכב אבל למעשה זה די פשוט. להיות קליל. הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות זה שהעבודה תתעכב או שתיעשה טעות כלשהיא.

לנזירים יש משאב אחד בכמות גדולה - זמן!
לנזירים יש משאב אחד בכמות מאוד גדולה- זמן! כל אחד לומד בקצב שלו. בזמן שלו.
אני חושבת שגם לנו יש את משאב הזמן אנחנו פשוט מתייחסים לזמן באופן שונה. העולם נעשה יותר ויותר מהיר ואיבדנו קצת את הפרופורציות.

בכל מקרה, אני זוכרת שניקינו את הכביש מעלים יבשים. מצאתי שיטה ממש מהירה לעשות את זה אבל הבחור שעבד לידי לא היה מוכן לעבוד כך. התלבטתי ובסוף עשיתי כמו שהוא רצה.

כשדיברתי על זה עם זן מאסטר דה בונג סונים אמרתי לו שמצד אחד זרמתי איתו ואז הוא הרגיש טוב ומצד שני, אולי השארתי אותו בצדקנות שלו ובעצם עשיתי לו נזק.

המאסטר חייך אליי ואמר, "נכון. זה מה שעשית. זרמת איתו." ומזג לי עוד כוס תה ירוק.
הוא אהב את התה הקוריאני שקונים בחנות מסויימת בסיאול. איך שהוא נהנה מהשתייה. היה כייף לשבת איתו ושמחתי בכל פעם שהזמין אותי לחדרו.

עבודה משותפת עם אנשים אחרים מלמדת אותנו המון. היא מאפשרת לנו לראות על מה עוד כדאי לנו לעבוד בתוכינו ולראות כמה דברים שיפרנו.
 


יהודית גליק - נזירת זן. מורה למדיטציה וטרילותרפיה. הקימה את דהרמה - מרכז זן. מנחה קבוצות ויחידים אל השקט הפנימי. מנהלת פורום 'זן למתחילים' בנמסטה.
www.dharma.co.il

 

מדיטציות אונליין

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!