דואליות
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

דואליות

דואליות


תפישת הדואליות היא זו שמאפשרת לנו לחיות בעולם זה של ניגודים למרות שמקורנו לאמיתו של דבר הוא אחד בלתי מתחלק ומושלם. ברוב רובם של המקרים, חווית הדואליות הופכת לחוויה של הזדהות ואגו. כאשר יש תפישה שלטוב ורע’, ‘אני ואתה’, ‘הם ואנחנוואפילו תפישה שלאני והמחשבותשלי נוצרת הצמדות.

הצמדות היא מונח רווח בספרות הרוחנית. אם נחשוב על עצמנו כצופים בהצגת תיאטרון (החיים שקורים לנו ומסביבנושבה השחקנים כל-כך משכנעים והתפאורה נדמית כאמיתית ממש.

הצמדות תהיה מצב שבו נהיה כל-כך מעורבים בהצגה עד כי נשכח את העובדה שההצגה היא למעשה אשלייה. ואז, נרגיש צער כשהשחקניתתמותאו שמחהכשהזוג יינשא’, כעסעל חוסר הצדקופחדמהדרקון נושף האש הצמדות/הזדהות זו בתורה מובילה לתשוקה, לכעס, ולפחד.

התשוקה: להשיגאת זה שאינו שליאו התשוקה להימנעמזה שאינו מסב לי עונג הפחד: לאבד אתמה שהישגתיאו לקבל אתמה שאני חושש ממנו’.
הכעס: על עצמי או על אחרים שאמורים להשיג ליאת מה שאני חושב שיביא לי אושראו שאמורים לעזור לי כנגדמה שאני חושב שיגרום לי לסבל’.

נקודת ההזדהות היא הנקודה שבה אנו מתחילים לקחת את ההצגה שקורית מסביבנו יותר מדי ברצינות. לכן, תורות רוחניות רבות מדגישות את הצורך להיות נוכחים ברגע הזהבנוכחות מוחלטת שברגע הזה אנו מאבדים, ולו לשניה אחת, את תחושת הדואליות, שכן ללא עתיד וללא עבר קיים רק אחד מוחלט, אין דואליות.

אם נעצום את עינינו, נשקיט את תנועות גופינו ונקשיב לנשימה. אולי נצליח לזהות את השקט הדומם שבתוכנו. בשקט הזה איןאויבים אואוהביםבשקט איןעברואיןעתיד השקט הזה אינו עוד קול שמדבר בתוכנו ועוד קול שעונה לו בשקט הזה איןאנישמקשיב ואיןאנישעונה’.

השקט הוא פשוט שקט. רגע שליו. הבעיה היא שאנו כה מתורגלים להפעיל את המערכות המנטליות החושבות שלנו עד כי שברגע שבו אנו מצליחים להתחבר לשקט הזה, להתבוננות הזו ברגע הזה, אנו מתחילים לנתח אותו. כאשר מתחיל תהליך של ניתוח שכלי, חזרנו שוב לדואליות, למישמנתחולמהשמנותח’. 

לכן, בשיעורי היוגה, אני חוזר ומזכיר לתלמידים: “שימו לב למחשבות והסבו את תשומת לבכם בחזרה לנשימהעם הזמן ועם התרגול, השניות הבודדות של שקט, ייתארכו, ההתניה שלנו להזדהות עם המחשבות תפחת ואז תפסיק הדואליות להתקיים.


 ניב דור-כהן: מורה ליוגה ומייסד מרכז סטודיוגה בפרדס-חנה/כרכור
http://www.nivdorcohen.co.il/

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין

הכי נקראים לאחרונה

HtmlNoArticles