טכניקות למיקוד התודעה
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

טכניקות למיקוד התודעה

טכניקות למיקוד התודעה


הרישים החכמים והיוגיים בזמנים קדומים גילו שיש קשר הדוק בין תנודות המיינד (להלן  המחשב) וגלי המחשבה לבין הנשימה והפראנה. הם פיתחו טכניקות נשימה מיוחדות ובעזרתן הגיעו לשליטה מוחלטת בתהליך הנשימה החיצוני ובתהליך הנשימה הפנימי (הפראנההתהליך האנרגטי).

השליטה בטכניקות אלה הביאה לכך שהתהליך המחשבתי שעד כה היה בלתי נפסק ובלתי נשלט הגיע להפסקה מוחלטת. טכניקות אלו נקראות בשםפראנהאיאמה. כאשר מגיעים לדרגה גבוהה של שליטה והפנמה של הטכניקות הללו נוצרת הפסקה ספונטאנית בתהליך הנשימתי.

האדם המודרני כמעט ואינו מקדיש תשומת לב לתהליך הנשימה. חוסר בהקשבה זה מביא לניכור הולך וגדל מהקצב הטבעי של גופו ומוביל לנשימה רדודה ולחוסר חמצן בדם. גופו שאינו מקבל חמצן חשוף יותר לזיהומים ולמחלות שהיו יכולים להימנע בקלות בנשימה נכונה והקשבה לגוף.

נפח הריאות הממוצע הוא חמישה ליטר. אדם רגיל מכניס לריאותיו בממוצע חצי ליטר עד ליטר וחצי של אוויר. אחת מהמטרות של התרגולים היוגיים היא הגדלה ניכרת של כמות האוויר שנכנס לריאות עד למקסימום שניתן. בזמן תרגול, מתרגל יוגה ממוצע יכניס לריאותיו בין שלוש לארבע וחצי ליטר אוויר.

כמו כן הפניית תשומת הלב לתהליך הנשימה ייעל את התהליך עוד יותר ויגדיל את ספיגת החמצן מהקפילרות שבריאותאין זה אומר שמתרגלי היוגה נושמים כל הזמן בצורה עמוקה. לעתים הגוף אינו זקוק לכמויות גדולות של חמצן ובמקרים אלו הוא יפחית את עבודת הריאות עד לנשימות רדודות

טכניקות בסיסיות למיקוד התודעה:
נשימת אוגאי
תרגול האוגאי יכול להתבצע בכל רגע ורגע. בזמן הליכה, שכיבה, או כל עיסוק אחר. האוגאי מרגיע את הגוף ומשחרר מתחים. הוא מביא לערנות מוגברת לגוף הסמוי ולתהליכים האנרגטיים השונים. נשימה דרך האף כאשר נוצר צליל אוושה חרישי המורגש באזור הגרון.

עצירה קלה של הנשימה אחרי שאיפה ואחרי הנשיפה עוזרת למיקוד המחשב ומשקיטה אותו. תשומת הלב יכולה להיות מרותקת גם לצליל וגם לתחושה באזור הגרון, כך ששניים מהחושים שיכולים לגרום לנדידה של המחשבות מרותקים למקומם.

לפי ההאטה-יוגה-פרדיפיקה תרגול האוגאי אסור על אנשים עם לחץ דם נמוך. לחץ הדם צריך להתאזן ראשית לתרגול זה.

טכניקת התקת המבט
טכניקה זו עוזרת לנו לבסס מודעות לרגע הזה וגם לראות כמה חלשה ושברירית יכולת תשומת הלב שלנו ובעקיפין גם הבחירה החופשית. נסו לזכור את היותכם נוכחים ומתבוננים בדבר בו אתם עסוקים: נהיגה במכונית, שטיפת הכלים, הליכה ואכילה.

שימו לב לזרם של המחשבות הבאות ללא שליטה ולנטייה של המודעות שלנו להיסחף אחרי גירוייםכאשר אתם שמים לב לכך שנסחפתם החזירו את תשומת הלב לדבר שבו אתם עוסקים. שימו לב לקושי העצום שלנו להיות מודעים ולו למסשניות לפני שהזרם החזק סוחף אותנו שוב לקרקעית

לאחר מסדקות, התבוננו ללא מאמץ באובייקט ברור לפניכם. זה יכול להיות עץ או רהיט. עדיף שלא תהיה לו משמעות מיוחדת בשבילכם שכן זה יכול לעורר את החשיבה האסוציאטיבית. נסו להיות מודעים לחלוטין לעובדת היותכם מסתכלים בחפץ ובו זמנית להיות מודעים לחפץ עצמו.

כאשר מחשבה כלשהי חודרת למוחכם, התיקו את המבט לאובייקט חדש ושוב נסו להחזיק את המבט ולהיות מודעים לעצמכם ולאובייקט. לאחר מסשניות כאשר דעתכם תהיה מוסחת או שמחשבה כלשהי תעלה התיקו את המבט שוב לאובייקט חדש

השתמשו בתרגיל כאמצעי להוכיח לעצמכם שאין לכם ממש שליטה על המחשבות ועל הדחפים שבכם. התרגיל יעורר בכם את הכמיהה הכנה לחופש. במשך הזמן התרגיל יתרחש כל אימת שדעתכם תהיה מוסחת וכאשר תרצו להיות נוכחים.

טכניקת התחשבות חיצונית
אנוכיות האדם באה לידי ביטוי בדרכים רבות ומגוונות. אחת מהן היא חוסר היכולת שלנו להתחשב באחרים. תכונת חוסר ההתחשבות כל-כך טבועה בנו עד כי אין אנו שמים אליה לב. חוסר התחשבות מוביל אותנו לעתים קרובות לכעס ולרגשות שליליים אחרים כמו קנאה. רגשות אלו הרסניים לגופינו ותורמים לפגיעות הגוף ולהיווצרות תנאים מתאימים למחלות.

התחשבות חיצונית היא שימת עצמנו במקום שני, אך לא במקום שני מתוך ביטול עצמי שהיא הצד השני של מטבע הגאווה, אלא מקום שני מתוך התבוננות שקטה בסיטואציה ובחירה מודעת להתחשב באחרלכאורה הדבר נשמע קל. אך צריך לזכור שאין אנו מודעים רוב הזמן למעשינו ושהתנהגותנו מכנית בעיקרה.

לכן אנו צריכים לעמוד על המשמר, להיות ערניים למצבים שבהם אנו יכולים להתחשב באחר. תוצאת לוואי ברוכה של הטכניקה הזו היא כמובן שיפור מצב העולם ועזרה בהפיכתו למקום נעים יותר. רק דמו בנפשכם שכולם כל הזמן יחפשו מצבים שבהם יוכלו להתחשב באחר. זוהי מחשבה רדיקלית שנוגעת בשורש הסבל האנושיהאנוכיות.

התחשבות חיצוניתסיטואציות אפשריות:
בנוסעכם בכביש בנתיב השמאלי. אדם מאחוריכם מצפצף לכם בוולגאריות. התגובה המכנית הראשונית היא כעס – “מה הוא חושב לעצמו”, או, “אני עקפתי ולכן זו זכותי לנסוע בנתיב”. תגובות קיצוניות יותר יכולות להיות בלימה פתאומית במטרהללמדו לקח”. תגובות אלו מאוד נפוצות ואני נותן אותן מתוך דוגמה אישית לתגובות שהגבתי בעבר. התחשבות חיצונית בסיטואציה הזו תהיה מעבר לנתיב הימני ללא שום התחשבנות או כעס על האחר.

התחשבות חיצונית בבן זוגהתחשבויות חיצוניות במערכת יחסים הינן קשות עד מאוד. מערכת יחסים מכל סוג יכולה להיות הזדמנות פז לצמיחה אישית. הישמרו מאוד מפני התחשבות בבן זוג המלווה בתחושת יהירות או התחשבנות. כמו – ‘אני אשטוף כלים במקומך היום’, לכאורה התחשבות חיצונית, אך כזו שלעתים קרובות מלווה בכעס גלוי או סמוי.

טכניקת ספירה מודעת:
טכניקת הספירה המודעת מאפשרת למתרגל להיכנס למצב של ריכוז בדומה להיפנוזה קלה. ריתוק התודעה לצליל משקיט את גלי המחשבות ויוצר כר מתאים להתפתחות מצב מדיטטיבי. המנטרה היא למעשה המספרים שאין להם שום שייכות מגדרית או תרבותית ושאינם יוצרים תגובה אסוציאטיבית.

ניתן לתרגל את הטכניקה הזו בכל סיטואציה בה אתם מרגישיםלא במרכז’, חסרי שקט או עצבניים. אפשר לתרגל אותה בשכיבה, ישיבה, עמידה או בהליכה. בקול רם או בחזרה מנטלית.

תרגול הטכניקההשקיטו את תנועות הגוף ומקדו את תשומת הלב בנשימה. החלו לספור (עדיף בפעמים הראשונות בקול רם) התחילו במספר אחד והגיעו עד למספר חמישים. נסו להיות מודעים לכל מספר בנפרד, להגיית המילה ולצליל

בהגיעכם לחמישים החלו לספור אחורה עד למספר אחד. שימו לב לכל מחשבה או הסחת דעת וחזרו להתמקד בספירה. לאחר שהגעתם חזרה למסאחת, שבו ללא תנועה והתרכזו בנשימה.


ניב דור-כהן: מורה ליוגה ומייסד מרכז סטודיוגה בפרדס-חנה/כרכור
http://www.nivdorcohen.co.il/


מאת: נחמה יום רביעי 26 מרץ 2014 14:41
שלום לך ניב!
תודה על מאמר מאיר עיניים. למדתי ממנו הרבה ומתכוונת ליישם.
שולחת הרבה אור ואהבה.
נחמה
סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין

הכי נקראים לאחרונה

HtmlNoArticles