מודעות
שבת 20 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

מודעות

מודעות


מודעות היא תשומת לב, המציאות מורכבת מרבדים שונים של חומר ורוח, את עולם החומר אנו תופשים באמצעות חמשת החושים: מישוש, ראייה, שמיעה, טעם וריח. את עולם הרוח המופשט אנו תופסים באמצעות: רגש, חשיבה, אינטואיציה, והעל-חושי (ראיה על-חושית, שמיעה על חושית, חישה אנרגטית וכדו').

המודעות שלנו כל הזמן ממפה את המציאות שסביבנו, ונותנת דגש לדברים זזים, חדשים ומתרחשים. התנועה של המודעות היא כל כך מהירה ונראה שהיא נעה במקומות רבים כיוון שהיא מייצרת לנו תמונת מציאות. 

במקום בו נמצאת המודעות שלנו, שם אנחנו נמצאים ומתקיימים באותו הרגע. המודעות נמצאת כל הזמן בתנועה. נעה בין הרקיעים השונים, אוספת רשמים, משוטטת במהירות מדבר לדבר, בין אם זה בתוכנו ובין אם זה ברשמים חיצוני שאנו קולטים.

המודעות בתורות הבודהיזם משולה פעמים רבות לקוף מקפץ, המנתר מענף לענף, ללא מנוח. תרגול רוחני וסיזיפי של החזרת השליטה בתנועת המודעות הוא חשוב מאין כמותו, וזהה עבור כל אדם הרוצה לשלוט במחשבות שלו, ולא להיגרר אחריהן כהשתלט סוס על רוכבו..

ככל שנלמד להזיז את המודעות שלנו באופן מודע ומתוך בחירה, כך נוכל להתאים את עצמנו למציאות המתקיימת, לסיטואציות בחיים ובמערכות היחסים. 

ניתן להסיט את המודעות מהמקום בו היא נמצאת באותו רגע וכך לצאת ממצבים בהם אנחנו נתקעים, למשל - מה קורה לילד שבוכה כי קיבל מכה וכל כולו נמצא כרגע בכאב? פתאום מישהו מביא לו סוכריה או מושך את תשומת לבו לדבר אחר ואז הוא מפסיק לבכות.

תשומת הלב הייתה מרוכזת כולה בכאב ובבכי, וברגע שהיא הוסטה למקום אחר, היא עוברת להתקיים בו, ואז הכאב כביכול נשכח. "אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. ודא שמחשבותיך  נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות." (ר' נחמן מברסלב)

המחשבות שלנו מייצרות את המציאות בה אנחנו חיים. כאשר המודעות שלנו מכוונת למשהו זה כאילו כיוונו את חיישני הקליטה שלנו לאסוף רשמים מאותו הדבר. כך למשל אישה בהריון, לפתע כל מקום בו תהיה תפגוש בנשים בהריון, אותו הדבר עם מישהו שמחפש עכשיו מכונית, כשהוא על הכביש הוא עשוי לראות רק את המכוניות שמעוטרות בשלטי מכירה.

הכל צפוי מראש והרשות נתונה. ההולך בדרך רע, רע ימצא, ובהיותו שם לב הרשות נתונה, ובידו חופש הבחירה. לך אל החיוך.

אז איפה אנחנו רוצים שהמחשבות שלנו יהיו?
כשנחשוב מחשבות על חוסר צדק, קיפוח ואפליה, זה כל מה שנהיה מכוונים אליו, בטח נראה את זה סביבנו ונתחיל להרגיש אשמים או מאשימים את העולם בכל מיני דברים. אם נבחר להסתכל בטוב, במלאות, ביופי, באהבה – אלו יהיו מנת חלקנו.

אם אני חושב מחשבות של ייאוש, של הלקאה ואשמה עצמית, של פחדים וחרדות, של ביקורת וקטרוג, אני נמצא במחוזות של ייאוש, אשמה, ספק ופחד – מחוזות של חוסר, שמוריד אותי עוד ועוד מטה, עד שאיני רואה שום ברירה, מרגיש חוסר אונים, וכל שנותר בידי הוא לבכות על מר גורלי הרע.

להסתכל באור, זוהי בדיוק המלחמה של לוחם אור – נלחם לכוון את המבט, נלחם לכוון את המודעות, נלחם לכוון את המחשבות אל האור, אל המלא, ולא אל החוסר. לוחם אור בוחר ללמד את המודעות שלו, "להסתכל באור". הביטוי הסתכלות באור, יכול לשמש כעין נקודת ציון  למשל 'למעלה' או באותה מידה יכול ללבוש דימוי למשל 'חיוך של ילד', 'שמש זורחת' או 'פרח שפורח'. 

כשאנחנו מסתכלים באור, יש לנו נקודת גובה המאפשרת להכניס את הדברים לפרופורציה ולהתבונן גם באתגרים ובמשברים בפיקחון, ניתן להגדיר את הקשיים עמם אנחנו מתמודדים כפערים ולבחון כיצד ניתן לגשר עליהם. 

כשהמודעות נמצאת במחוזות של אור, ישנו זיכרון לאפשרות בחירה ושינוי, להיותי אדון לגורלי, ולא קורבן. הלב נבחר כמנהיג ומצליח למצוא את האמת שבדברים על אף הקשיים, ואת המשמעות לשיעור. בעיקר מה שקורה כשהמודעות באור זה תחושת מסוגלות - שאפשר להתמודד.

כי לוחם אור שמעבר להרים יודע שמה שיכריע את המערכה זה לא תנועה או טכניקה מרהיבת עוז, אלא הידיעה העמוקה בדבר היכולת לגשת להתמודדות. 

בין לוחם אור של אתגרי החיים, ובין אמן אמנות הלחימה המתרגל לו אי שם, אין כל הבדל - אם המודעות שלהם נפלה לתחתיות, הדבר הראשון שהם מאבדים זה את תחושת המסוגלות ומשם המערכה כבר ידועה מראש, אבל אם היא נמצאת במחוזות של יש, של אפשר ושל אור - גם אם יבוא האויב הכי גדול ומפחיד עדין ייגש אותו לוחם אור מופלג להתמודדות...


מורן אוסדון: מורן אוסדון מנחה סדנאות למודעות עצמית והתפתחות אישית, מטפלת בפסיכותרפיה הוליסטית מורה למחשבת ישראל ומרצה בתחומי תורת הקבלה, החסידות והפילוסופיה היהודית. מנחה קבוצות לפיתוח ראייה על-חושית (High sense perception) בשיטת "דרך הלב" . B.Ed. 
http://www.todaa.co.il/?page_id=1456

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין