מה הדבר החשוב ביותר שעלינו לתת לילדינו?
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק
מה הדבר החשוב ביותר שעלינו לתת לילדינו?

מה הדבר החשוב ביותר שעלינו לתת לילדינו?


יש אנשים שנולדו למשפחות עשירות ופשטו את הרגל בהמשך חייהם או לחילופין חיו חיי אומללות למרות עושרם. יש אנשים יפים ומרשימים שחיו חיי זוגיות אומללים וכואבים. יש אנשים חכמים ומוכשרים שלא הצליחו בתחום המקצועי. מה יקבע באמת את עתידם ואושרם של ילדינו? מה עלינו לעשות כדי שחייהם יהיו מאושרים וטובים?

מה משותף לאנשים המאושרים באמת? מה משותף לאנשים המצליחים? מה משותף לאנשים בעלי המזל בחייהם? ומה אנחנו כהורים צריכים לעשות כדי לדאוג לכך שגם ילדינו יהיו מאושרים בחייהם?

לא נוכל לקשור שום דבר חיצוני אובייקטיבי לאושרם של אנשים. נקודת ההתחלה החומרית / המראה החיצוני / רמת המשכל שלהם אינם ערובה לאושרם העתידי ולהצלחתם בחייהם.
מה שמשותף לאנשים המאושרים והמצליחים הוא עולם רגשי לא מודע חיובי. המערכת הלא מודעת היא שמנתבת אותנו במהלך חיינו, עומדת מאחור תפקודינו מאחורי הדרך בה אנו מבינים את מציאות חיינו. המערכת הלא מודעת פועלת עפ"י הזיכרון הלא מודע שמוטמע בנו. מה שמוטמע בה ינתב את חיינו. גורלנו מוטמע בנו כזיכרון לא מודע שהשפעתו על חיינו מכרעת!

הרגשות שלנו אינם אקראיים. הם האמצעי של המערכת הלא מודעת לנתב אותנו ליישם את הזיכרון הלא מודע שמוטמע בנו. לכן הזיכרון הלא מודע נקרא גם הזיכרון הרגשי. אנו מנותבים על ידי רגשותינו ליישמו מבלי שאנו מודעים לכך.
הבעייתיות בפעולת המערכת הרגשית הלא מודעת היא בכך שהיא לא מנתבת אותנו בהכרח להיות מאושרים ולהצליח, אלא מנתבת אותנו לפעול עפ"י הזיכרון הרגשי הלא מודע ללא שיקולי כדאיות ומבלי שאנו מודעים לכך.

בתחומים שבהם מוטמע בנו זיכרון רגשי חיובי נהנה מהצלחה שתראה לנו כברורה מאליו. בתחומים שבהם  מוטמע בנו זיכרון רגשי בעייתי וכאוב ניתקל שוב ושוב בקשיים, שיראו לנו כגזירת גורל כאובה.

לדוגמא:
• אשה שגדלה בבית אלים ונישאת בבגרותה לגבר שמתעלל בה ומסב לה כאב.
• אדם שזלזלו בו בילדות ובבגרותו הוא נתקף ברגשות כאובים של קושי ולחץ בכל פעם שהוא מנסה להתחיל לעבוד. רגשות אלו מכשילים אותו שוב ושוב.
• אדם שגדל בבית קשה ונוקשה ללא חום ואהבה ובבגרותו נמשך לנשים קשות וחסרות יכולת זוגית או שלחילופין בכל פעם שהוא מנסה ליצור מערכת זוגית הוא נתקף ברגשות מחנק שמכשילות את יחסיו.

לא ניתן להפריז בהערכת כוחה של המערכת הרגשית הלא מודעת ובהשפעתה על חיינו!
הדרך בה ילדינו ינתבו את חייהם, ההחלטות שיקבלו, המקצוע שיבחרו, בני הזוג שיבחרו ועוד הם כולם תוצר של העולם הרגשי שנטמיע בהם.
מערכת זו היא שעומדת מאחורי החלטותינו, המשקל הסובייקטיבי שאנו מעניקים לשיקולים שונים ומאחורי הדרך בה אנו מנתבים את חיינו.
המערכת הרגשית של ילדינו תמשיך לנתב אותם בהתאם לזיכרון הרגשי שאנחנו הטמענו בהם. למעשה נהיה נוכחים לכל אורך חייהם והמערכת הרגשית תחליף אותנו בשמירה עליהם ובניתוב דרכם. מה שנטמיע בה זה מה שיקרה להם לכל אורך חייהם!

המערכת הרגשית עומדת מאחורי הדרך בה אנו תופסים ומבינים את העולם. התפיסה המודעת נעשית ע"י תפיסת פרטים ואיסופם לכדי מושג. זו תפיסה מאוד לא יעילה! לא נוכל לתפוס ביעילות כל אות שנאמרת לנו, לשים לב לכל פרט בחדר בו אנו נמצאים וכדומה.
התפיסה הרגשית נעשית באמצעות השלכת זיכרון בלתי מודע מאירועים בעבר על אירוע עכשווי שנתפס כדומה. בדרך זו ישלנו תמונת מצב מיידית כוללת ואנו יכולים ליישם מיידית אתה תגובה הרגשית שכוללת את כל הזיכרון הרגשי הרלבנטי.
הבעיה בתפיסה זו שנתפוס מידע בצורה סלקטיבית וחלקית. ראו למשל עד כמה התפיסה הפוליטית של אנשים משתי קצוות הקשת הפוליטית סובייקטיבית – הם תופסים ביעילות ומתייחסים רק למידע המתאים לתפיסת עולמם. מידע שאינו כזה יתפס כחסר משמעות, גם אם הוא בעל חשיבות אובייקטיבית רבה.

דוגמאות נוספות:
אנשים שתופסים סיטואציות חברתיות לעומת אחרים שעיוורים אליהן. אנשים שתופסים הזדמנויות עסקיות בניגוד לאחרים שאינם קולטים אותן כלל.

כלומר – כל הדרך בה אנו תופסים את העולם, המידע שאנו קולטים ומבינים, ההזדמנויות שאנו רואים ואלו שאנו עיוורים אליהן הם כולם תוצר של הזיכרון הרגשי הלא מודע שמוטמע בנו.
הדרך בה ילדינו יקלטו את העולם, מידת האופטימיות שלהם, ההזדמנויות שהם יקלטו ויוכלו לממש, האנשים אליה הם יקשרו ואלו שהם יסתייגו מהם הם כולם תוצאה של הזיכרון הרגשי שנטמיע בהם.
המערכת הרגשית הלא מודעת היא שעומדת מאחורי יכולותינו, בשורה אורכה של תפקודים מהותיים. למעשה כל התפקוד "האוטומטי" שלנו מתבסס על המערכת הרגשית. המערכת הרגשית פועלת באמצעות תגובות רגשיות. כאשר מתעוררת תגובה רגשית היא משתלטת על התנהגותנו כמו טייס אוטומטי, ובמקביל אנו מטמיעים ומעדכנים את הזיכרון הרגשי. כך אנו יכולים להפעיל תגובות מיידיות, שכוללות את כל הזיכרון הרגשי הרלבנטי.

האם אנו יכולים לחשוב על כל מילה שנאמרת בשיחה? התשובה היא כמובן שלילית. אנו מודעים לשיחות שאנו מנהלים, אך מבצעים אותן באמצעות המערכת הרגשית הלא מודעת. כל התפקוד החברתי שלנו, הסיבה שלמישהו כריזמה ויכולת חברתית, ולאחר יכולת חברתית מוגבלת למרות מאמציו, טמונה בתוכן הזיכרון הרגשי הייחודי של כל אחד מהם.
דוגמא נוספת – הליכה או כל פעילות מוטורית אחרת. אנו מודעים לכך שאנו מבצעים אותן, אך בוודאי שאיננו יכולים לחשוב על כל תנועה או לנהל אותן בצורה מודעת.

היכולת לקלוט מידע ולפעול ביעילות בכל תחומי חיינו היא יכולת רגשית מוטמעת. איננו יכולים לחשוב בצורה מודעת על כל אות שנאמרת לנו, לקבץ אותן למילה ,ולחשוב על כל פעולה שנעשה. בצורה כזאת נהיה לחלוטין לא יעילים.
היכולות התפקודיות שלנו בתחומים נרחבים ומהותיים מותנות בזיכרון הרגשי הלא מודע שהטמענו. לכן יכולותיהם של ילדינו בתחומים שונים הם תוצר של עולמם הרגשי הלא מודע.
הדרך שבה ילדינו ינתבו את חייהם, הדרך שבה יבינו את עולמינו, ההזדמנויות שיקלטו ואלו שייעלמו מעיניהם, היכולות שלהם בתחומים שונים הם כולם תוצר של עולמם הרגשי הלא מודע.

עיקר הזיכרון הלא מודע מוטמע בינקות. להורים קשר ייחודי ושונה לכל אחד מילדיהם. הקשר הרגשי הלא מודע של ההורים לילדיהם מושפע מאוד ממשפחת המוצא, והמאפיינים הרגשיים ששררו בה.
יהיה קשר בין אישיותם של הילדים ובין האישיות של ההורים ואחיהם. בעיקר של ההורה הדומיננטי, והאחים במשפחה בה גדל.

החינוך של ילדינו מושפע באופן מכריע מעולמנו הרגשי הלא מודע, שבהכרח מכיל תחומים חזקים ותחומים כאובים. כדי לשנות באמת את החינוך שאנו נותנים לילדינו עלינו לעשות שינוי רגשי גם אצלנו. התוצאות לא יאחרו לבוא בחיינו שלנו, וגם בעולמם הרגשי של ילדינו.
ניתן לשנות ולהטמיע זיכרון רגשי גם בהמשך חיינו, ובכך לשנות את המציאות החיצונית של חיינו. אני דנה על כך רבות בספרי "העוצמה הרגשית".

הדרך לאושר, להצלחה, להצלחה כלכלית ועסקית עוברת רק בעולם הרגשי הלא מודע שמוטמע בכל אחד מאתנו. הדבר החשוב ביותר שנוכל לתת לילדינו הוא עולם רגשי חיובי ומאושר, שינתב אותם בהתאם, לכל אורך חייהם.קרן אלמוג - חוקרת של המערכת הרגשית. מחברת הספר "העוצמה הרגשית".

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין