מחשבות חדשות על המושג אגואיזם
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק
מחשבות חדשות על המושג אגואיזם

מחשבות חדשות על המושג אגואיזם


הרבה אנשים מדברים איתי בזמן האחרון על "לא להיות אגואיסט". נראה שבעולם שלנו השתרשה תפישה כי לדאוג לעצמך זה מעשה פסול ולהיות "טהור" זה "להיות בנתינה" - שמשמעו לטפל כל הזמן באחרים ולדאוג להם. או, איך אמר לי פעם מטופל על מערכת היחסים שלו ושל אישתו? "זה התפקיד שלי לדאוג לה והתפקיד שלה לדאוג לי".

התפישה הזו גורמת להרבה מאוד סבל בעולם

לעזור לזולת הוא כמובן ערך גבוה ומעשה יפה. אך כאשר אדם מרוכז כולו בזולת ואינו דואג לעצמו - אין בכך שום דבר נעלה. כשאדם אינו דואג לעצמו, הוא למעשה מתרוקן - ואז כל הנתינה שלו היא מתוך ריק.

אין ספק שהנותן נטען גם מהנתינה - אבל נתינה לא יכולה להחליף, למשל, תזונה טובה, מנוחה, היטענות מתחביבים. אדם צריך להזין את עצמו תחילה, ומתוך המלאות שלו הוא יכול להתפנות ולהזין אחרים.

קחו את הדוגמא הקלאסית של אם המעניקה לילדיה: אם היא דאגה לעצמה, ישנה טוב, אכלה טוב, ועושה את הדברים שגורמים לה אושר - אין סוף לכמות האהבה וההשקעה שהיא יכולה להעניק להם.

כמובן שהיא תעניק להם את כל האהבה וההזנה שהיא יכולה גם אם לא תמלא את עצמה - אבל היא תעשה זאת כשהיא רצוצה, גמורה, ובסופו של היום יש לה פחות אנרגיה לתת, בהמשך החיים היא אף עשויה לחלות במחלות של חוסר באנרגיה (ולא חסרות כאלו) והכי משמעותי: היא למעשה מלמדת אותם, על פי דוגמא אישית, לפעול מתוך ריק, לדלג על עצמם, לוותר על הצרכים שלהם לטובת הזולת - והם בתורם ילמדו את ילדיהם לעשות כך.

אחר כך, כשהילדים טיפה יותר גדולים היא תאמר להם "אל תהיה אגואיסט - תעזור לי". ומה משמעותו של המשפט "אל תהיה אגואיסט"? בדרך כלל כשאדם אומר אותו, הוא מתכוון "אל תתרכז בצרכים שלך - תתרכז בצרכים שלי" - מה זה אם לא אגואיזם?

זאת אומרת שהאדם שמרוכז בזולת בלבד ולא בעצמו, מהר מאוד ימצא את עצמו כועס על הזולת כשאינו מתרכז בו. או במילים אחרות: מי שנותן לזולת אנרגיה שאין לו, ימצא את עצמו, באופן לא מודע, לוקח אנרגיה מאחרים.

אמרתי למטופל שלי: "למה שאתה לא תדאג לעצמך, ואישתך תדאג לעצמה, וכך לשניכם תהיה האפשרות גם לעשות האחד עבור השני דברים יפים ונפלאים מתוך מלאות, ולא מתוך הכרח וציפייה?"

אי אפשר לתת מתוך כד ריק. לכן, מי שרוצה להעניק לזולת, צריך למלא את עצמו. כאשר הכד שלנו מלא אנחנו יכולים להשפיע (מלשון שפע) כל טוב על אחרים.

מילוי עצמי

איך אנחנו ממלאים את עצמנו? גם בגוף וגם בנפש: שינה טובה, מנוחה כשצריך, תזונה בריאה, עיסוק בתחביבים, זמן לעצמנו - ובזמן/אנרגיה/משאבים שיש לנו מתוך כך: להשקיע בזולת. בכיף .
ואז זה גם *באמת* כיף.
וכמובן שבשביל זה צריך גם לדעת להגיד לפעמים "לא". או "לא עכשיו".
 


מרווה ארז - נטורופתית ומדריכה לחיים בריאים ומאושרים. עוסקת ברפואה משלימה ומודעות משנת 2003. המוטו שלה: "כל אחד יכול להרגיש טוב!"
www.gufnefesh.com

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין