נשימה, אנרגיה, אקסטזה
שבת 20 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

נשימה, אנרגיה, אקסטזה

נשימה, אנרגיה, אקסטזה


הנשימה הראשונה שלי הייתה מאוד קשה, אך גם הביאה עמה שחרור מאוד עמוק. לאחר מסע של לידה ארוכה וקשה, הצלחתי להגיח מתעלת הרחם.

בתוך החלל של חדר הניתוח הצלחתי לנשום את נשימתי הראשונה שהייתה בה תחושה של קרירות מאיימת. החוויה המאיימת הזו הותירה אותי עם תחושה של נשימה רדודה, עם פחד מהחדש והבלתי מוכר, אך עם כמיהה לנשום נשימה עמוקה עם ביטחון ורגיעה.

אבן הדרך המשמעותית בחיי כאדם בוגר בכל הנוגע לנשימה, הייתה ללא ספק השתתפותי בסשן נשימות במרכז המדיטציות של אושו בפונה בשנת 1979.
נשמנו יחד בקבוצה, ברקע הייתה מוסיקה יפיפייה, וחשתי שמטען רגשי כבד מן העבר משתחרר מהגוף שלי.

הסשן הסתיים ואנשים באופן טבעי המשיכו לארוחת הצהריים שלהם, אך אני לא הצלחתי לקום מהדשא ולהפסיק לבכות. בסשן הנשימות הראשון שלי הרגשתי כמו תינוק בן יומו עם אלפי דמעות שהציפו אותי.

בשנים הבאות במהלך העיסוק באמנות הנשימה והקרבה, שם גיליתי את התשוקה האמיתית שלי. ולאחר גילוי זה עזבתי את העבודה שלי כרופא מנתח בבית חולים כדי לממש את עצמי כתרפיסט וכתלמיד של אושו.

הלמידה הזו הביאה עמה צמיחה אדירה, ומצאתי את עצמי עובד בקומונה של אושו בפונה במשך 15 שנים, והיום אני עובד בקומונות של אושו בכל העולם.

נס הנשימה
הנשימה היא כמו יהלום חבוי שצריך לגלות וללטש על מנת שיוכל לנצוץ בכל הרבדים והמישורים של חיינו. קשת צבעונית של התקני נשימה מחכה לנו כדי לשמש להעמקת ושיפור הנשימה שלנו.

הנשימה מאפשרת לנו צמיחה בתוך החוויה העצומה של עונג, אינטימיות ורוחניות. ברגע שאנו מוצאים את הנשימה המאוזנת במקום העמוק שבתוכנו, אנחנו מוצאים הרמוניה בחיים.

נשימה טובה מביאה עמה הרבה בריאות וטרנספורמציה פנימית. אך כשאנו חיים את חיינו באופן אינטנסיבי ומהיר אנחנו הופכים חסרי רגישות מול רוב היהלומים היפים הנמצאים בתוכנו.

נשימה טובה ומלאת חמצן מביאה עמה אנרגיה ובריאות לגוף שלנו. נשימה טובה מכניסה בהירות וניקיון למיינד (מוח, תודעה) שלנו, ומאזנת את הרגשות שלנו, זו ממש רפואה מונעת.

ישנה השפעה בריאותית עמוקה בתרגול פיזי, תרגול המשפיע על היכולת שלנו ליהנות מסקס או מן השקט שבמדיטציה, אלו קשורים באופן ישיר בנשימה שלנו.

ישנו תפקוד אחד של הנשימה שנשכח מחיינו באופן נרחב במיוחד : זה המעניק לגופינו עיסוי פנימי. תנועת הסרעפת שלנו שהיא השריר הגדול ביותר במרכז הגוף שלנו, המעניקה עיסוי תמידי לאיברים הפנימיים שלנו בבטן ובחזה.

תנועה זו מנקה את הפסולת ומעניקה זרימת דם טובה, והספקת חמצן טובה, אלו עוזרים לנו לשמור על עצמינו צעירים, חיוניים, ובריאים.

להפליג ברוחות החיים
ליהנות מן הנשימה הטבעית שלנו זה כמו להפליג על רוח החיים.
החיים נושמים אותך! החיים מזיזים אותך, עליך רק לאפשר לזאת לקרות.
עליך ללמוד להיות גמיש, ולסמוך על הרוחות המשתנות שיישאו אותך לאן שהקיום רוצה להביא אותך.

ללמוד נשימה נכונה זה כמו להפוך לקפטן שיודע לנווט את הספינה שלו בין הפסגות והעמקים של גלי האוקיינוס, ולהפליג לעבר הרפתקה חדשה. החיים לפני הנשימה הם הכנה לקראת הנשימה הראשונה.

החיים לאחר הלידה הם למידת האומנות שבנשימה מתוך אהבה ותודעה. החיים לאחר המוות הם היעלמות אל תוך הנשימה הנצחית. הנשימה משתנה באופן הדרגתי מהזמן בו אנו נולדים עד הזמן בו אנו קרבים למוות שלנו.

אולם גלי הנשימה שלנו נושאים אותנו כל חיינו, מן הים הפראי של נעורינו עד המים השקטים של הזקנה. כאשר אנו לומדים לגלוש במודעות על גלי הנשימה שלנו, אנו מגלים את העוצמה והחיוניות הקיימים בכל רגע של חיינו.

זה מעניק לנו את החוויה המושלמת של חיים בטוטאליות ובשמחה בתוך המחזה הנצחי של מוות בלידה, ולידה מחדש. לסמוך על החיים מתוך זרימה, זו הפילוסופיה של נשימה טבעית.

כשאנחנו נושמים פנימה והחוצה בהרמוניה אנו יכולים ליהנות מן המפגש האורגזמי שבין חיים ומוות, ולהביא זאת לתוך מעשה האהבה.

ההנאה מהנשימה הטנטרית
הנשימה הטנטרית מלמדת אותנו אינטימיות ואת אומנות האהבה. רבים מפספסים את האנרגיה העמוקה שבהם והאינטימיות שניתן לייצר. וזאת בגלל הנשימה השטוחה שלהם, למדנו לנשום כמנגנון שליטה במקום להתענג עליה. בכך אנו מגיעים לידי תסכולים, מפסידים את סודות האנרגיה בגופנו ומפחדים מאינטימיות אמיתית וחיה.

הנשימה הטנטרית היא היזכרות בשורשים האנרגטיים בגופנו המיני. ברגע שאנו נהנים מעצמינו וממה שהחיים העניקו לנו, אנו יכולים להירגע ואף לייצר ריפוי אמיתי ולצמוח אל החופש והאהבה.

כשהנשימה העמוקה מפציעה אל מרכז המיניות היא פותחת את נביעת אנרגיית החיים שלנו. החסימות האנרגיות נמסות ממש ואז מתקיימת תזוזה חזקה, כזו שמאפשרת חיות, עוצמה ואקסטאזה.

זה נשמע טוב מידי מכדי שזה יהיה אמיתי, הלא כן? אך נשימה אמיתית פותחת אותנו לכל הכיוונים ומימדי החיים. על-ידי נשימות שמלוות ברגישות ומודעות מלאה, אנו יכולים למוסס סלעים כמו תקיעות רגשית או מתחים למיניהם.

בעבודת נשימות מצמיחים שורשים להתעצמות אישית, מצמיחים כנפיים לעוף על החיים בטבעיות אל הנשמה ומעבר לכל ההתניות והחסימות שאימצנו, פשוט לומדים להיזכר להיות טבעיים ונינוחים כמו ילדים תמימים.

מערכות יחסים ונשימה - מערכות יחסים וטנטרה
מדוע למעשה הנשימה כה חשובה למערכות יחסים תקינות? ואיך זה מתקשר לאינטימיות? שאלות אלו לא נשאלות, בגלל שעוצמת הנשימה נשכחת בהרחבה במערכות היחסים השונות. הרעיון הוא לא לשנות את יחסי האנוש שלנו, אלא לשנות את דפוסי הנשימה ויחדיו לתת לאנרגיית האהבה והתשוקה לצמוח באופן הרמוני.

מתוך הפחד מלבדות, אנשים נוטים לנסות לשלוט בחייהם, וגם של האחרים סביבם, ונתקעים עקב כך בתלות הדדית וקנאה. כעת הנטייה הזו גורמת לשינוי בדפוס הנשימה, הופכת אותה לשטוחה עוד יותר ומגבירה את תחושת האבדון וחוסר האמון בחיים, מעצימה את דפוסי החיים המגבילים שבהם נתקענו.

אנו למעשה מחסלים את האפשרות ליחסים בריאים, להנאת חיים אקסטטית ומנמיכים את עוצמת החיוניות שלנו. וזאת בגלל צמצום מרחב הנשימה לידי מינימום הכרחי.

ניסיונות השליטה בחיים מביאים סבל מיותר לחיינו, בה בשעה שתרגול של נשימות הפותחות אותנו לחיות מלאה ואמון מגלה לנו את אוצר החיים והאינטימיות.

לנשימה באהבה עם עצמך, ולאחרים, יש בסיס טבעי, היא תנבע בתוכך, ובתהליך האינטליגנטי של הנשימה הטנטרית יווצר השינוי גם לריפוי דרך זרימת האהבה שכה חסרה לכל אחד מאיתנו.

נשימה מאפשרת להרגע באנרגיית החיים והופכת תשוקה בלתי מרוסנת לאהבה וחמלה אמיתית. שמירה על נשימה נכונה, פתוחה ומאפשרת נותנת את היכולת לצלוח את אש מערכות היחסים. יגיע היום בו הפחד מבדידות יותמר לשמחת וחגיגת הלבדות, סופסוף תוכלו לנוח אל השקט של הלב, היוולדות מחדש.

מעגל הטאו
מעגל החיים של הטאואיזם מתחיל ונגמר בנשימה. אנו נולדים אל החיים בנשימתנו הראשונה, אנו מטיילים במסע החיים המזומן לנו, מפתחים את צרכינו הבסיסיים: לאכול, לשתות, לזוז, לעשות מין, משקפים, מפתחים אהבה, נהנים מאומנות ולבסוף מגלים את הרוח. וכפי שהמעגל מתחיל בנשימה כך הוא מסתיים.

-- תירגמו מאנגלית שרדהה נצר ואנוראטי גרוס/


דווה-פאת' (Anand Devapath) - רופא מנתח, מנהל ביה"ס הבינלאומי "Osho Breath Energy School".
www.devapath.com

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין

קישורים