7 נקודות שיעזרו לך להיות בהודיה מתמדת
שבת 20 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

7 נקודות שיעזרו לך להיות בהודיה מתמדת

7 נקודות שיעזרו לך להיות בהודיה מתמדת


רבות אני פותח סדנאות בשיעור קצר שרובנו מכירים וריאציה זו או אחרת שלו - לכתוב מספר דברים שאנו רוצים לומר עליהם תודה. במקרה שלי, אני מבקש מהמשתתפים במכוון לכתוב ארבעים דברים ונותן להם מספר דקות בשביל זה.

מטרת התרגיל היא לא רק להיכנס למצב של הודיה ולהיזכר עבור כמה דברים יש לנו לאמר תודה, אלא להראות לנו שאנו תמיד "מחפשים" דברים להודות עליהם. רוב המשתתפים מחפשים להיות מעניינים יותר ולמצוא את הדברים הגדולים והמיוחדים שהם רוצים לומר עליהם תודה, אבל אחרי עשרה או עשרים דוגמאות כאלו הם נתקעים...

אלו שאני מחפש בפועל הם אלו שאומרים תודה על הדברים הפשוטים והיומיומיים שאותם רובנו לוקחים כמובן מאליו ולכן תמיד שוכחים להודות עבורם. דברים פשוטים כמו: "תודה על המים", "תודה לאמא", "תודה לאנשים שאוהבים אותי", "תודה לאהבה שקיימת בחיי", "תודה שיש לי חברים שמבינים אותי ומכילים אותי" ועוד הרבה דוגמאות.

חישבו ביחד איתי לרגע, לכמה דברים בחיים אנחנו מתרגלים תוך פרק זמן קצר ביותר ומתחילים לקחת אותם כמובן מאליו. מתי הפעם האחרונה שהערכנו שיש לנו מים זורמים בבית ומים חמים להתקלח איתם? מתי הפעם האחרונה שאמרנו תודה לזוג הרגליים שלנו שמאפשרות לנו לזוז, ללכת, לרוץ, לשחק, לקפוץ ולרקוד... מתי אמרנו לאמא שלנו תודה על שסבלה אותנו בשלבים השונים של חיינו שהיינו מעצבים, תודה על האהבה האמיתית וחסרת ההתנייה.

עשו רגע רשימה בראשכם של הדברים הפשוטים שאתם לוקחים כמובן מאליו. התחילו במשפחה, דרך הזוגיות שלכם (אם קיימת), חברים קרובים, קולגות, הדברים שכבר יש בידיכם, חוויות משנות חיים שעברתם שעשו אותכם בדיוק מי שאתם. בהתחלה הרשימה תהיה קצרה אבל אתם במהרה תבינו שכל דבר מסביבכם הוא משהו שניתן לומר עליו תודה ואין לקחת אותו כמובן מאליו.

מי יודע אם מחר השמש תזרח? החיים של רבים מסתיימים בהפתעה וכהרף עין, מי אמר שאנחנו לא מאלה? איך נתנהג אם נדע שהיום זה באמת יומינו האחרון? האם נריב את בן זוגנו\בת זוגתנו? האם נקום בבוקר עם חיוך לברך את השמש שיצאה ויום חדש מלא הרפתקאות ושינויים מיוחלים?

רגש ההודיה הוא הרגש השני העוצמתי ביותר אחרי רגש האהבה. הודיה מחברת אותנו בצורה מאוד חזקה למהות הפנימית שלנו, משחררת היאחזות באגו ומחזקת את יכולתנו ואמונתינו ביכולות בריאת המציאות שלנו שבסופו של דבר מביאות לשינוי חיובי בפרספקטיבה שלנו על העולם. בצורה זו, עולמנו עצמו משתנה, כי הפרספקטיבה היא כל מה שיש לנו ואם אנו לובשים משקפיים ורודות העולם נראה לנו ורוד. 

מספר דרכים להיות בעל יותר הודיה
• תן מחמאות - איזה כיף לקבל מחמאות! רובנו נמנעים מלתת מחמאות - מדוע? אם יש משהו חיובי במישהו שאנחנו רואים, למה בעצם לא לומר לו זאת? כולם נהנים לקבל מחמאות, ויש המון מקום להחמיא בעולם הזה והרבה אנשים חיוביים\ חכמים\יפים\  יצירתיים במציאות היומיומית שלנו.

תרגיל נחמד הוא לתת לפחות מחמאה אחת ביום (זה יכול להיות גם לחיה ולא רק לאדם). תנו מחמאה אמיתית מתוככם. תמיד אפשר להבחין כשהמחמאה מגיעה מבפנים בצורה כנה. אפשר גם לתת מחמאה לעצמכם...

• שמרו יומן הודיה - פתחו פתק בכל סמארטפון עם הרשימה הכי פשוטה בעולם ומדי פעם הוסיפו עוד דבר שאתם רוצים להודות עליו. היום אני בדיוק אחרי טיסה ואני רוצה להודות על "תודה על כסאות במושב היציאת חירום במטוסים ועל זה שלפעמים מקבלים את זה שאני גבוה ונותנים לי לשבת בהם". "תודה על זה שיש אינטרנט אלחוטי חינם ברוב שדות התעופה בעולם כיום בניגוד למה שהיה פעם". "תודה על לקח הסבלנות שלמדתי כשישבה לידי אמא עם תינוק בטיסה".

• אם אתם מזהים משהו שאתם רוצים להתלונן עליו, נסו באותה הנשימה לתת לו גם אספקט חיובי. "איך מקפיאים אותי בחדר הישיבות הזה"  "חדר הישיבות הזה הוא בעל נוף יוצא דופן החוצה". "אני לא סובל אותה" "היא לפעמים נחמדה ומכינה לכולם קפה".

• הודיה לפעמים דורשת גם צניעות מסוימת. מי שיש לו אגו מנופח חי את חייו בהרגשה שכל דבר מגיע לו ולכן הוא נוטה לקחת דברים כמובן מאליו ולא מודה עליהם. אינני אומר שצריך להודות למכונת הכביסה כאשר היא מסיימת לעבוד (בעצם... למה לא?), אני כן אומר שכאשר יש אגו גדול יש נטייה שלא לתת מחמאות, שלא להיות צנועים וכד'. נסו לבדוק עם עצמכם האם האגו שלכם מהווה מכשול להודיה. האם אתם מודים לנותני שירות שונים, לאנשים ברחוב שפשוט אומרים לכם בוקר טוב או לחבר שפשוט חבר טוב כבר שנים.

• כשאתם מוצאים שאתם בסיטואציה שלילית בחייכם, נסו לשאול את עצמכם איזה לקח אני יכול ללמוד כאן? "כאשר אסתכל על הסיטואציה הזו בדיעבד, על מה אהיה מלא הודיה?"

• בידקו את עצמכם - נסו לבדוק כמה זמן רצוף אתם יכולים לא להתלונן, לקטר או לרכל? היו מודעים לעצמכם כאשר אתם שופטים, מתלוננים או מקטרים וראו האם זה מוציא אותכם מהשלווה שלכם. להיות בשפיטה זה נושא גדול ומורכב ביותר ואולי אכתוב על זה מאמר אחר בהזדמנות. אני יכול לומר על זה כמה משפטים. שפיטה של האחר היא שפיטה של העצמי ולכן היא אי קבלה של השלמות של המציאות. אם אני שופט משמע שאני לא אוכל לקבל את המציאות כמושלמת.לכן נסו כמה שאפשר להימנע מלהתלונן ולקטר.

• נסו לאמר את המילה "תודה" לעתים קרובות. גם כאשר אתם מקבלים מחמאה. זו מילה פשוטה עם אנרגיה עוצמתית ביותר.

תודה על ההקשבה וההפנמה.


ריי מאור: מדריך התפתחות רוחנית, מדריך ראשי בתהליך עשרת הימים להעצמת האנרגיה הפראנית.
maorray@gmail.com

אתר:
http://www.pranalife.co.il

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין

קישורים