נחל זורם - תנועה לגוף ולנפש
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

נחל זורם - תנועה לגוף ולנפש

נחל זורם - תנועה לגוף ולנפש


שיטה פסיכו-פיסית חווייתית להתפתחות, שחרור והעצמה ע”י שימוש בכלים יצירתיים והבעתיים: תנועה, מוסיקה, קול, מגע ומדיטציה.

מתי דילגתם בפעם האחרונה? מתי נשאתם קולכם אל על?
מתי נגעתם באמת? בפנטזיה? מתי נגעה יד ביד? לב בלב?
מתי רקדתם ושרתם באופן כל כך חופשי מבלי לחשוב על איך זה נראה ומי שומע?
מתי הרגשתם חיים באמת מבלי להתנצל ושהגוף שלכם הוא לא רק מכונת עבודה?
מתי יצאתם מהשגרה ובדקתם את רווחתכם בגבולות הנורמות החברתיות שלנו?
בואו לחזור אל השורש, אל האדמה הטובה, המים הנעימים והרוגשים, האוויר המיטהר ואל אש הלהבה של חיינו. להתחבר לפשטות כמו גם להתבונן במורכב. מי שרוצה להעמיק את הקשב שלו לגוף כמו לנפש ולפתח את המודעות התנועתית-קולית שלו, יכול למצוא בית חם לשחרור ולביטוי עצמי בריו אביירטו.

השיטה פותחה בארגנטינה בשנות ה-60 ע"י הפסיכולוגית הקלינית מריה אדלה שחיפשה וחקרה דרכים תרפוייטיות חדשות לא מילוליות. יעוד השיטה כווון ליצירת התפתחות הרמונית של האדם ולמיצוי הפוטנציאל הגלום בו. כיום השיטה פועלת ברחבי העולם - אירופה, ארה"ב, דרום אמריקה וגם בישראל. אסטרז'ה גברוביץ' יבאה את השיטה לארץ וייסדה את ריו אביירטו ישראל ב-1994.

מטרת השיטה כאמור היא לתת מרחב חופשי ומכיל להבעה ויצירה משותפת, תוך כדי הפעלה מונחית בחלקה וחופשית בחלקה. השאיפה בתנועה המשותפת הזו היא לשכלל את המודעות הגופנית והמנטאלית של כל אחד, כך שהקשב האישי של כל אינדיבידואל לעצמו, כמו גם לאחר, תוך כדי אינטראקציות ושיקופים, מביא לתנועה אותנטית ואימפרוביזציה. המרחב הקבוצתי הוא לא מרחב הישגי/תחרותי אלא מרחב המאפשר גילוי ושדרוג של האני הפנימי שלי, על כל רבדיו, במטרה להגיע לתהליך מצטבר של שחרור, הנאה, צמיחה והעצמה.
הקונספט הוא לא לחפש בהכרח את התנועה האסטטית או ה"נכונה" אלא דווקא לייצר תהליך של קשב לצרכים הפיסיים והרגשיים שלנו ולהגיע לכדי נאמנות אופטימלית לתנועה הטבעית והספונטאנית שלנו.

בתהליך של העמקת התקשורת שלנו עם הגוף אנו יכולים לחקור מאיפה התנועה או הקול שלנו נובעים, להכיר בכך שהגוף שלנו מספר לנו את סיפור חיינו למעשה ולהבין איפה בגוף אנו חווים את רגשותינו. בתהליך זה יש לנו את היכולת והבחירה להתבונן במה שעולה מתוכנו ולהתמודד עם "סיפורים" אלו מתוך קבלה וחמלה.

הריקוד הוא בכולנו, כמו שהילדות היא בתוכנו. הקול הוא של כולנו, גם אם אנו לא רגילים להשמיע אותו ממקור פנימי שבתוכנו ולאו דווקא בדרכים וורבליות. איך שאנו נעים ונשמעים משקף תמונת מצב שלנו ולכן איך שאנו מתנועעים ומשמיעים קולנו יכול גם להשפיע על תמונת המצב שלנו – תוך כדי תנועה אנו מתוודעים לגוונים חדשים-ישנים שבנו, כמו גם לקונפליקטים ואתגרים חשובים בחיינו.

באמצעות שפת הגוף אנו מביעים מצבים פנימיים, משחררים מעצורים, "ממלאים מצברים", מתחברים לחיוניות ושמחה, נותנים חופש לכוחות היצירה שלנו וגם מחזקים דרגות שונות של מודעות. זו הזדמנות נהדרת למפגש כנה וקרוב של כל אדם עם עצמו ועם האחר. מפגש עם כל החלקים שבנו הוא הזדמנות לקבל חוויה אינטגרטיבית והוליסטית של עצמנו.

החוויה התנועתית מתרחשת בקבוצה ומכאן עצמתה. יחד עם זאת, ניתן ליחיד חופש לביטוי אישי ותרומתו של כל משתתף משמעותית ומשפיעה על הקבוצה כולה. הקבוצה מהווה קרקע פורייה להפרייה הדדית ומקור של תמיכה ומוטיבציה. מעגל הריו מהווה מיכל בו כל אחד יכול להתבטא באופן חופשי וייחודי ובו זמנית להרגיש שייכות ואף לפתח חברויות אמיצות.

כשהיינו ילדים לא חשבנו פעמיים כשהתחשק לנו לקפץ ולטפס על עץ, לרחף כציפור או לנהום כאריה – כל העולם הייצרי והיצירתי היה פתוח בפנינו והטבע שלנו בשילוב עם סקרנותנו ושמחת החיים שלנו רק העשירו עוד ועוד את העולם המופלא והחי הזה.

בנחל הזורם כולם יכולים לזרום, ביובלים שונים או בנהר סוחף, ילדים, בוגרים ומבוגרים.
כמבוגרים, יש לנו מצד אחד את מתנת המודעות והבינה הרגשית אותן ניתן לתעל למקומות פוזיטיביים ולחדווה של הגוף והתנועה, ומצד שני יש לנו גם את הקול השיפוטי ודפוסי ההתנהגות שפיתחנו בדרך, שלא תמיד מאפשרים לנו להתחבר לאני האותנטי שלנו ולחבר בין גוף ונפש.

תהליך אמיץ ועמוק כמו גם הומוריסטי, פשוט וכייפי בריו אביירטו, יכול לתרום רבות לחיזוק המשאבים והכוחות הבונים והחיוביים שלנו, לביטחון העצמי והחיוניות שלנו, לקבלת תחושה של אחווה ושותפות ובעיקר לשחרור גופני ומנטאלי. אחת ממנחותיי בתנועה נטעה בי פעם את האמרה: "כשלא נעים לי – לנוע!" - אירית זיו רון.
עם מתן הדרור לתנועה ולקול שלנו, לבד ובקבוצה אנו יוצרים צוהר גדול דרכו אנו יכולים לשבור דפוסים מעכבים ולפרוץ גבולות חדשים, כשהקרום העוטף את ההתרחשות הקבוצתית מושתת על ערכים של אחווה, אהבה, שמחה, עצמה, גמישות, הכלה, אמפתיה, עזרה הדדית....

היופי בשיטה הוא שהיא גמישה ובנויה בצורה כזו שכל אחד יכול להשתלב בזרימה של הנחל בדרך שלו, בקצב שלו ובצביון האישי שלו – ואנו נהנים, מתפתחים, מכירים וממציאים עצמנו מחדש במפגשים קסומים עם עצמנו ועם הזולת. כל אחד מוצא את המקום שלו בכל פעם מחדש בדינמיקות שבינו לבין עצמו, בינו לבין שותף ובינו לבין כל הקבוצה המתגבשת.

מפגש בשיטת ריו אביירטו הוא עולם ומלואו: ריקוד מונחה וחופשי, תנועה מתקנת לגמישות, הומור ושעשוע, תרגילי נשימה, עבודה עם קול ומגע, טכניקות הרפיה ומדיטציה שונות וכל זאת לצלילי מוסיקה מגוונת ומעוררת השראה. זוהי הזדמנות לצאת למסע אישי וקבוצתי דינאמי ומרגש.

ואין מפגש דומה לקודמו – ישנו חוט שני המקשר ומאחד את הגישה והדרך, אך הנחל זורם כל פעם למקום אחר עם נוף אחר. כל מפגש פותח בפנינו שפע של אפשרויות הגלומות בתוכנו אנו ושאנו יוצרים בזמן אמת, מבלי לתכנן. זהו זמן טוב לתת למחשבה האנליטית והראציונלית לנוח ולמעיינות היצירה, הדמיון והרגש שלנו לנבוע ולהסב לנו עונג, סיפוק ושלווה. זמן טוב לתת לגוף ולנשמה לדבר מעצמם, לבטא את מאווייהם, לממש את יכולותיהם, לשאת את תפילתם. הגוף יודע – החיה יודעת – תנו לנגינת הגוף המופלאה והטבעית הזו להתממש, לשגשג ולפרוח, כי כוחה מרפא.

גם באופן לא מודע לעבודת גוף-נפש זו יש סגולת ריפוי ספונטאני והשפעות ניכרות וחשובות, ומרגישים זאת גם בחיי היום יום – כאפקט מצטבר וכהוויית חיים. תהיות ותובנות במישורים שונים מהדהדות אל חיינו ואנו זכאים לבחור איך להשתמש בכלים הייחודיים שאנו מפתחים כדי להפיק את הטוב עבורנו.
החוויה בריו אביירטו היא גם חוויה של פריקת מתחים אך עם ההכלה והאמפטיה הקבוצתית התחושות השליליות מתפוגגות להן בהדרגה בסחף של הנהר הזורם והופכות לחוויה עשירה ומיטיבה המקרינה את אורה המרפא פנימה והחוצה.

אנו מתחילים ביחד במעגל הקבוצתי, עוברים בין תכנים, מקצבים ועולמות מוסיקליים שונים - בהנחייה, לבד בריקוד חופשי או באינטראקציות עם חברים ומסיימים במדיטציה רגועה וסגירה משותפת. סגירת מעגל.... עד לפעם הבאה...

עבורי ועבור רבים אחרים ריו אביירטו הוא בית ומשפחה.
הפעילות מתאימה לכל אחד ואחת, גם לאוכלוסיות מיוחדות, באווירה מאפשרת וידידותית.
 


מיכל לבנוני - מנחת קבוצות בשיטת ריו אביירטו. 4745901 052
אתר השיטה בארץ: www.rioabierto.co.il


מאת: עמית יום חמישי 09 ספטמבר 2010 20:27
נהדר!! תומכת ומתרגשת.
סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין