תחושת בטן - על הקשר בין העולם הרגשי לגופנו
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

תחושת בטן - על הקשר בין העולם הרגשי לגופנו

תחושת בטן - על הקשר בין העולם הרגשי לגופנו


'תחושת בטן', 'פרפרים בבטן', 'התהפכה לי הבטן' – אלו הם ביטויים שגורים המבטאים את הקשר בין העולם הרגשי לבין איזור הבטן שלנו. הבטן – איזור מסתורי, רגיש, ואצל אנשים רבים, בעיקר נשים – בלתי נגיש...

החל מקבלת המחזור החודשי – חוויה שנערות רבות מתביישות ומנסות להסתיר, הכרוכה לעיתים בכאבים, חוסר נוחות ואף פחד, המשך בגיל ההתבגרות בו הגוף משתנה ונהיה יותר נשי וגורר שינויים הורמונליים, מצבי רוח וסדרה של 'דיאטות' ועד לרגע ההריון המממש את היכולת הנשית האדירה והמדהימה של יצירת חיים חדשים בגופנו – אנחנו מתעסקות בבטננו תדיר, אך העיסוק הזה לעיתים מביא רק לריחוק ממנה.

בימינו, כאשר כל ילדה לומדת מגיל צעיר שלהיות רזה זה הכי, גדלה בחברה הסוגדת ליופי וחיי זוהר, וחולמת להיות הסינדרלה הבאה, אין להתפלא על העליה המתמדת באחוזי הילדות הסובלות מהפרעות אכילה למיניהן.
ילדות אשר לומדות בלט או התעמלות אמנותית מגיל צעיר נתונות למשטר אימונים ואכילה קפדניים, אשר לעיתים יותר מזיק – פיזית ונפשית - מאשר מחזק...

"כילדות בלרינות, מלמדים אותנו דבר ראשון להחזיק את הבטן", אומרת יערה מוזס, רקדנית ומורה לשפת התנועה גאגא, "יותר ויותר אני מבינה שהבטן היא כמו תחנה מרכזית, האיזור המקשר בין החלק התחתון של הגוף לעליון. זהו מקום שצריך להיות אקטיבי במובן של וויתור, ולא מאמץ, כדי לפנות מקום לתנועה לעבור שם".

מי מאיתנו אינה זוכרת איזה שיעור ספורט בביה"ס, ממנו ניסינו להתחמק, העיקר לא להתעמל בזמן המחזור? כמה בנות מתאפקות מללכת לשירותים בביה"ס יומיום ובטיול השנתי בכלל אין מה לדבר? ומה קורה בפעם הראשונה שבחורה ישנה עם חבר חדש... האם תעז בכלל ללכת לבית השימוש?

כמה מבוכה, מעטה סודיות, הסתרה, אי נעימות, בושה, איפוק – נקשרות אצלנו באיזור הבטן? איך החוויות הללו משפיעות על מי שאנחנו כיום? על היציבה שלנו, הבטחון העצמי, החיבור לגופנו... כל אירוע שאנו עוברים בחיים, נצרב ונחקק בגוף. לפעמים עולה זכרון ילדות נשכח רק ממראה חפץ המזכיר לנו תקופה אחרת. לפעמים ריח, טעם או מגע מחזיר לנו תחושות או חוויות ששכחנו מקיומם. תארו לכם איזה 'מטען' אנו סוחבים הקשור לאיזור הבטן... זהו איזור המכיל את מערכת העיכול, אברי הרביה ומע' השתן, הכבד והטחול והרבה סימפטומים נקשרים ומתחילים מכאן.

רבים יודעים שבזמן של התרגשות הם חשים 'פרפרים בבטן' ואין להם תיאבון, או שהם רצים לשירותים לפני מבחן חשוב או ראיון עבודה – מעטים הם אלו שמצליחים להתמודד עם רגשות ותחושות אלו. בד"כ יתלוו לזה תחושת בהלה, חוסר שליטה ורצון ש'ייגמר מהר'.

עד שהטיפה לא הופכת למבול, וסימפטום קטן הופך לבעיה רצינית, אנו לא מתפנים לטפל בו. וכך, אני פוגשת בעבודתי נשים צעירות הסובלות מכאבי בטן, מתח וחרדה כי מסלול החיים המהיר והמלחיץ שלהן לא מאפשר להן תזונה מספקת. או בנות 'מוצלחות' אשר לא מוצאות בן זוג לחיים, כי נמאס להן כבר והן מותשות מהחיפוש ומהאכזבות, והיאוש הזה מכביד להן על הלב ומכווץ את הבטן. אצל נשים אשר לא מצליחות להכנס להריון, מתברר לעתים כי אזור הבטן אצלן מוחזק, מכווץ, בגלל חוויה קשה מהעבר שלא עיכלו עד הסוף. נשים רבות סובלות מסימפטומים הקשורים להריון וללידה אשר לא נמצא להן הזמן לטפל בהם, כי הן עסוקות בדאגה לתינוק.

בבטן מתחבא לו עולמנו הרגשי – התרגשות, פחד, רכות, בושה, מסתורין, כעס – אם יש רגש שקשה לנו להתחבר אליו, זה ישפיע על הבטן ברמה הפיסית, ועל ההתנהגות שלנו כולה. למשל, אם כילדים כעסו עלינו הרבה, ונגמלה החלטה בליבנו שלא לכעוס לעולם – אנחנו נמנעים מהכעס הזה, וההימנעות הזו דורשת מאמץ רב... זה יתבטא בכיווץ בבטן, החזקה מסויימת, קבועה, כדי לא לכעוס על אנשים, אפילו כשאנו מרגישים כי הכעס עולה וגואה – דבר אשר יכול להוביל לבעיות עיכול, כאבי בטן, אולי פגיעה בתיפקודי הכבד, אבנים במרה ועוד.

דרך עבודה במגע ותנועה, ניתן ללמד לשים לב לאיזור הבטן, לשחרר חוויות או טראומות מהעבר ולאפשר תחושות שכבר שכחנו מקיומן – תחושת מלאות נעימה, זרימה ועיכול, קלילות, רכות, תנועה ונפח. כאשר אנו נמנעים מלהרגיש תחושה של אי-נוחות או כאב, זוהי למעשה 'עסקת חבילה' – לא נרגיש את הכאב אך גם לא התחושות שכן נעימות ורצויות לנו. זה כמו 'לחתוך' מעצמנו איזור שלם בגוף. ואנחנו רוצים גוף שלם, פעיל, חי ופועם.


 מיה מיטב-מגן - תרפיסטית במגע לפי שיטת ספלטר, ממקימי המרכז למודעות הגוף ואורח חיים מיסודה של דר' מרגלית ספלטר. בוגרת לימודי שיטת גרינברג, ארומתרפיה, תזונה כריפוי טבעי לפי יצחק בן אורי ועיסוי תינוקות ונשים הרות. אבל לפני הכל אמא לשני בנים מקסימים. body-work.blogspot.com

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין