מציאת הדממה שבמרכז התנועה
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק

מציאת הדממה שבמרכז התנועה

מציאת הדממה שבמרכז התנועה


בשיעור אחד על אחד שהעברתי לאחרונה למורה מוכשרת במיוחד ליוגה (שהצליחה - בניגוד לציפיותיי - להביא אותי לשבת בלוטוס שלם) תרגלנו הרפייה בעמידה בסוף השיעור. במהלך השיעור ניסינו לזהות את מרכז הגוף ולהתחיל את כל התנועות ממנו. לשם כך תרגלנו שרשרת תנועה המתחילה באגן, עולה לכתפיים ומשם למרפקים ולכפות הידיים. 

יצא כך שרוב התרגילים שנתתי לה נעשו בעמידה נמוכה, עם ברכיים כפופות. עמידה כזו שכעבור מספר דקות, לפעמים אחת או שתיים בלבד, מביאה את הגוף למצב של מאמץ שרירי גדול, מתוכו אנו  יכולים ללמוד על האופן בו הגוף מחזיק ומאזן את עצמו. כך שכאשר הגענו להרפייה של סוף השיעור הגוף שלה כבר רעד ממאמץ. 

בהרפייה עצמה הנחתי אותה כך: ”עכשיו תשחררי את כל השרירים הגוף, בדיוק כמו שוואסנה (תנוחת הגופה ביוגה). תניחי לשרירים להיתלות על השלד, כמו בגדים על קולב. השרירים היחידים שעובדים כעת הם אלו החיוניים ליציבה שלך. למעט אלו, תני לכל השאר לנוח.“

מייד לאחר השיעור היא שאלה אותי: ”ישראל, נראה לך שאני באמת יכולה להרפות את הגוף בהצלחה כאשר הרגליים והברכיים שלי רועדות לגמרי?“ ואני שתקתי לרגע, לקחתי את הזמן לחשוב. הרשימה הזו היא התשובה שנתתי לה, בהרחבה מסוימת. 

ראשית, ניתן בהחלט להרפות את הגוף, גם בעת מאמץ גופני ונפשי כביר. אולם, וודאי שיש הבדל בין איכות ההרפיה שאנו משיגים בתנוחת הגופה ביוגה, כאשר הגוף שוכב על הרצפה וכמעט כל השרירים יכולים לנוח, לעומת זו שמתרחשת כאשר אנו עומדים עם ברכיים כפופות וצריכים לטפח את יציבותו של הגוף. 

בתנוחת הגופה קל מאוד להגיע במהירות יחסית להרפיה עמוקה, במיוחד לאחר שיעור בו הגוף נמתח ופותל ונפתח. השקט שנבנה בנו הינו כמעט מיידי ועימו מגיע החיבור לעומק שבתוכנו. התודעה מתרחבת בעוד הגוף נפרש על האדמה. 

בטאי ג‘י, לעומת זאת, כאשר אנו מתרגלים הרפיה בעמידה, התנאים הגופניים שונים עד מאוד מאלו שביוגה. ראשית, השרירים שברגליים, במיוחד השוקיים והברכיים, עובדים במלוא המרץ ובמקום לאפשר למודעות שלנו להתרחב באיטיות ובהנאה, הם קוראים לה ומושכים את תשומת ליבה. כאב בברכיים, רעידות בברכיים ושלל תחושות שונות ברגליים מייצרים תנאים אשר בתוכם הניסיון להרפות נדמה לפעמים כמגוחך.

ניתן לחשוב על זה קצת כמו לנסות לשבת במדיטציה באמצע רחוב סואן. בכניסה לשוק הכרמל, למשל. מאיפה יגיע השקט? אז מה הטעם בהרפיה שכזאת?
מדוע שלא נשכב פשוט על האדמה ונהנה מהשקט? הרי בתוך החיים העמוסים והמהירים שלנו, בואו נודה בזה, ההרפיה קשה גם ככה.

ובכן, האמת היא שהעומס, המהירות והקושי הכללי לנוח ולשחרר הן בדיוק הסיבות שבטאי ג‘י אנו מתרגלים הרפיה בעמידה. חיינו אינם מתנהלים בשכיבה על האדמה, כי אם בתנועה מתמדת. כאשר אנו עומדים בברכיים כפופות, התנועה ממשיכה במלוא העוצמה: המיצבים בכפות הרגליים והשרירים שבשוקיים פועלים במרץ, בעוד הגב מתאמץ לשמור על זקיפותו. כל מי שינסה לעמוד כך ליותר מכמה דקות ירגיש בכך - התנועה הינה אינסופית. 

וכאן בדיוק נמצא האתגר ונמצאת התמורה: בתוך התנועה, כאשר הרגליים קוראות לתשומת הלב שלנו, כאשר הגב צועק, אנחנו רוצים להצליח למצוא שקט ושלווה. לכבד את הרגליים בהתבוננות, לרכך את הבטן ולנשום עמוקות, לתת לתשומת לב שקטה להתפשט בגוף ולהכיל את כלל התופעות שבו. 

החיים, הרי, הם תנועה מתמדת, נהר זורם. כל יום אתגרים חדשים מציגים את עצמם לפנינו: בעבודה, בזוגיות, על הכביש. והשאלה היא כיצד אנו פוגשים באתגרים האלו. האם אנו מתכווצים אל מולם? או שמא אנו יכולים לעצור, להבחין בהם, לנשום - ולפעול בהתאם? הרעידות ברגליים, הכאבים בברכיים, הינם בדיוק המקום בו אנו לומדים לשחרר, להביט לחיים בעיניים ולהישאר פתוחים ומכילים. 

לכך בדיוק התכוון יאנג צ’נג-פו (楊澄甫 Yang Chengfu) כאשר אמר בעשרת העקרונות לתרגול הטאי ג‘י: ”במרכז התנועה חפש את הדממה.“ הדממה שאנו מוצאים בתרגול היא זו המסייעת לנו להגיב בצורה מיומנת יותר לאתגרי היומיום, להישאר נינוחים אל מול כל מה שמגיע.

אך כמובן לפעמים אין דבר טוב ומתאים יותר מאשר לשכב על האדמה ולהרפות. החוכמה היא להכיר מגוון רחב של כלים ולדעת לעשות בהם שימוש מושכל. לעיתים, הנכון הוא לתת לגוף לנוח ולצבור אנרגיה, רכות ועדינות הינן מילות המפתח לזמנים אלו ותנוחת הגופה הינה תרגול מושלם לכך.

אך לעומת זאת לעיתים, כפי שממליץ לנו יאנג צ‘נג-פו, נרצה לחפש את התנועה שבמרכז הדממה, לאתגר את הגוף ואת הנפש כדי  לחזק את הרוח ולעדן את האופן בו אנו פוגשים את החיים: בצלילות ובתודעה חובקת כל, המכילה באופן זהה את הקושי והרכות, את הפתיחות והסגירות.


ישראל כנר: מנחה בתנועה ובעבודת גוף לתמיכה בתהליכים עמוקים של ריפוי רגשי ורכישת ביטחון - בעצמי ובחיי.
http://israelkanner.com/

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין