כוחה של אי ידיעה
יום שלישי 23 אפריל 2019 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק
כוחה של אי ידיעה

כוחה של אי ידיעה


המסע האמיתי מתחיל כשאדם מבין שהוא לא מבין. קריטריון מצוין להתפתחות רוחנית: עד כמה אדם מכיר באי הידיעה שלו.

מדוע זה כך, ומהו מסע אמיתי?

המסע האמיתי הוא החיים עצמם כשאינם מוגבלים לתבניות או דפוסים מלאכותיים. המסע האמיתי הוא ספונטני, מפתיע ומתחדש כל הזמן ממש כמו הטבע עצמו. זהו מסע של גילוי שאינו נגמר ולא חסר בו דבר באופן מהותי כי הוא לא דבק בשום רעיון לגבי איך “צריך” או מה “חשוב”.

כל עוד אדם מאמין שהוא יודע משהו ודבק ברעיון כלשהו, הוא מגביל את עצמו לתבנית ודביקות בתבנית פירושה בהכרח סבל.
למה?
כי הטבע הפנימי והחיצוני הוא פראי בכל המובנים ומשתנה ללא הרף. לנסות להיאחז בתבנית קבועה וכלל לא משנה מה התוכן שלה (תבנית על עצמי, על החיים, על מישהו אחר…) זה להיות בקונפליקט עם המציאות המשתנה של הרגע הזה, וקונפליקט עם המציאות המיידית (משהו רצוי לא קורה \ משהו לא רצוי קורה) הוא בעצם משמעות המושג סבל.

בזן אומרים שהמעלה הגבוהה ביותר, פסגת הדרך הרוחנית – היא הכרה באי ידיעה. אדם שהגיע להכרה שלמה באי ידיעה לא יאשים את עצמו או אחרים, לא ישלה את עצמו ולא יגרום לעצמו ולאחרים סבל מיותר. מצד שני הוא יהיה קשוב, רגיש, ספונטני, אותנטי, ער, נוכח, גמיש, מאפשר, מחובר, יצירתי וחי במלוא מובן המילה.
בספרו המצוין “רק אל תדע”, כותב זן מאסטר סאונג סאן: אם אינך יודע משהו ב100%, פשוט תישאר באי ידיעה. תמשיך ללכת ישר כל הזמן ואל תדע. התמסר לגמרי לאי ידיעה עד שלא תישאר שום אשליה ותשתחרר מכל סבל.

מהי אי ידיעה?

אי ידיעה אין משמעותה התכחשות למידע, הדחקה או העמדת פני לא יודע. אי ידיעה היא גם לא מחשבה על כך שאינך יודע או אמונה בכך שאינך יודע.
אי ידיעה היא הכרה ישירה, כנה ומעשית באמת או במציאות של הרגע הזה כפי שהיא. למרות שאיננה ניתנת לתיאור במילים, אפשר לומר בקירוב גס שהכרה באי ידיעה היא ההכרה בכך שאני באמת לא יודע מה זה טוב, מה זה רע אבל בעיקר לא יודע מי אני באמת. כל מה שיש לי זה רעיונות, אמונות, זהויות דמיוניות וסיפורים אבל שום דבר מזה אינו ידיעה באמת. לא מדובר כאן במשחק פילוסופי אלא על הזמנה לחקירה פנימית: האם אני יודע מי אני באמת? כלומר, מי אני ברגע זה ממש? האם הדעות והאמונות שלי לגבי עצמי הן ודאיות ב100%?

אם נבדוק לעומק, נגלה שאנחנו לא יודעים מי אנחנו באמת ברגע זה ושאין לנו שום ידיעה או אומנה ודאית. הגילוי הזה הוא גילוי מדהים! מכאן הדרך פתוחה לכל הכיוונים, ללא אשליות וללא הגבלות. במיוחד מדהים לגלות עד כמה פשוט להקשיב ולשמוע את עצמנו ואת האחר כשאנחנו לא נאחזים בידיעה כוזבת. שחרור מאשליית הידיעה מאפשר לנו לגלות מחדש ובאופן בלתי אמצעי (לא מותנה בהסברים או פרשנויות של החברה) את עצמנו, הרגשות שלנו והיופי המרהיב שמתגלה בכל רגע מחדש.
אך אזהרה: להאמין או לחשוב ש”אני לא יודע כלום” זה בכלל לא מספיק. האדם צריך לחקור, להתבונן ולבדוק כדי להכיר באמת באי ידיעה.

אתם מוזמנים לבחון את הדברים שכתובים כאן בעצמכם:
(המילה “ידיעה” כאן משמעותה דבקות ברעיון, אמונה או תפיסה כלשהי)

ידיעה מגבילה. אי ידיעה משחררת וחסרת גבולות.
ידיעה מייצרת נוקשות, העדפות, תשוקה ופחד. אי ידיעה משחררת, מרפה, מאפשרת ומקבלת.
ידיעה מביאה רצינות, אשמה, בושה, תחושת חובה, חוסר אונים ואכזבה. אי ידיעה מביאה מגוון אפשרויות, חיבור לרגש, ספונטניות ויצירתיות.
ידיעה לא מכילה אי ידיעה. אי ידיעה מכילה כל דבר כולל ידיעה.
להכיר באי ידיעה זוהי מדיטציה אמיתית.
לעשות אהבה מתוך אי ידיעה זו טנטרה.
לשיר, לרקוד ולכתוב מתוך אי ידיעה זו יצירתיות.
לחיות מתוך אי ידיעה זה אושר, ספונטניות, חיבור לילד הפנימי, סקרנות והפתעה בכל רגע חדש.

איך מכירים באי ידיעה

באמצעות חקירה פנימית ומדיטציה אמיתית ובמקום שבו נגמרות השאלות והחקירה האינטלקטואלית, יש מקום להתבוננות ומדיטציה. פשוט להיות בנוכחות הגוף והמחשבות מבלי לעשות דבר, כלומר בלי לאחוז בדבר ובלי להתנגד לדבר (כאשר “דבר” הוא כל התרחשות שהיא, פיזית או מנטלית). במצב כזה של מדיטציה אמיתית, רואים איך כל הרעיונות שלנו משתנים והולכים ובאים כמו גלים ואנחנו ממשיכים להתקיים במרחב אינסופי של אי ידיעה, איתם או בלעדיהם.
אולי אתם שואלים את עצמכם “אבל איך אפשר לחיות ללא ידיעה? האין זה לא מעשי? משוגע? לא נורמלי? מוזר? מפחיד?”… אל דאגה :) אם שאלות כאלה מטרידות אתכם זה רק בגלל שאינכם מכירים עדיין באי הידיעה שלכם. חשוב להבין שלמעשה, ההכרה באי ידיעה היא לא ויתור על ידיעה מהסיבה הפשוטה, שכשכבר עכשיו איננו יודעים דבר באמת. כל מה שיש הוא אשליה של ידיעה, והאשליה הזו היא מקור לסבל. כבר עכשיו כל מושג שיש לאדם על החיים הוא תפיסה סובייקטיבית ודמיונית שנתונה לשינוי מתמיד. כמו לפתוח את העיניים ולראות את המקום שהינכם נמצאים בו כבר עכשיו, מדובר בהתפכחות מאשליות ולא בוויתור על ידע כלשהו.

למעשה, רק מתוך הכרה באי ידיעה האדם מבין לראשונה שהחיים הם משחק ושבאמת הכל אפשרי. מתוך הכרה באי ידיעה אפשר ליהנות ממשחק החיים ולעשות את כל הדברים הרגילים והמיוחדים כמו לעבוד, לקיים חיי משפחה וליצור. החיים ממשיכים כרגיל לאחר ההכרה באי הידיעה, אך האיכות המדיטטיבית הזו מתגלה כאיכות טבעית שקודמת לכל התפיסות והרעיונות. האדם שמכיר באי ידיעה, נהנה מהחיים ומהמשחק שבהם עם כל העליות והירידות, הקל והקשה שבהם, אך בינו לבין עצמו הוא לא משלה את עצמו שהוא באמת יודע משהו, ולכן הוא נשאר פתוח, משוחרר וטוטאלי וחי מתוך הגשמה עצמית אמיתית.

ולסיכום

“הטיפש שאינו יודע שהוא טיפש, הוא באמת טיפש.
הטיפש שיודע שהוא טיפש, הוא לא כל כך טיפש.”
סידהרתה גאוטמה (הבודהה)
 


אלי קרסניץ - מטפל בטרילותרפיה, מלווה בתהליכי צמיחה, הגשמה והתעוררות ומנחה מדיטציה אמיתית.
www.awake.co.il


מאמרים בנושאים דומים:
מאת: זאב לבן יום שלישי 09 אוקטובר 2012 07:15
אמרת ש - "אם שאלות כאלה מטרידות אתכם זה רק בגלל שאינכם מכירים עדיין באי הידיעה שלכם" - נכון וגם מתנשא
בעזרת "הידיעה" שלך שאתה מצהיר עליה
קונה אתה כח בנפשם של צמאים עייפים וכואבים

הידיעה "הזו" היא בסך הכל חוויה אנושית
עוד אחת משלל חוויות שחווה בן אנוש
זו רק נקודת מבט אחת על הקיום האנושי והחיים
היא נותנת כח משלה לחיים
היא אינה משנה אותם כשלעצמה ואז פתאום - נהנים מהחיים מהעליות והמורדות

מאת: nonomind יום חמישי 11 אוקטובר 2012 10:16
זאב, תודה על תגובתך.
כפי שאמרת,כל חוויה היא אכן חוויה אנושית אחת משלל חוויות ועם זאת, הכרה באי ידיעה אין בה מקום להתנשאות. זהו רק רגע נדיר של כנות עמוקה. כנות שהיא קודמת לתפיסות או רעיונות.
זוהי חוויה פשוטה לחלוטין ונטולת אשליות שמערערת את בסיס הסבל ומעירה אותנו למשהו פשוט, טבעי ואנושי לחלוטין. וכפי שאמרת, אין שום סתירה, אכן נהנים מהעליות והמורדות :)
סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין