מחלות חורף על פי הרפואה הסינית
סודות האינטימיות הזוגית
יום רביעי 18 יולי 2018 הפכונו לעמוד הבית צרפונו למועדפים הירשמו לניוזלטר הצטרפו אלינו לפייסבוק
מחלות חורף על פי הרפואה הסינית

מחלות חורף על פי הרפואה הסינית


בספרות הסינית מוזכרים שישה גורמי מחלה היכולים לחדור לגוף מבחוץ: רוח, קור, חום, יובש, לחות, יובש ואש. כל אחד מגורמים אלו יכול להופיע לבד או בשילוב עם גורם אחר. תסמיני המחלה יכולים להיות: חום, הזעות, נזלת, כאב גרון, שיעול, התעטשטיות, כאבי שרירים או ראש וחולשה.

כל מחולל מחלה ייתן תמונה קצת שונה, לדוגמא: רוח קרה תגרום לנזלת שקופה, התעטשויות, רתיעה מקור,חום נמוך וכאב ראש קל. רוח חמה תגרום לחום גבוה, כאבי שרירים חזקים, נזלת צהובה, כאב גרון דומיננטי, שיעול ליחתי והזעה מוגברת.

כשפתוגן מנסה לחדור לגוף שלנו הגוף נלחם בעזרת הצ'י המגן. תפקידו להגן על הגוף מפני פתוגנים חיצוניים. הוא זורם בין העור לשרירים והוא בעל תפקיד חשוב בהתמודדות מול וירוסים, חיידקים ומזהמים שונים.

סימני המחלה הם תוצאה של חדירת הפתוגן או של המאבק שהגוף משיב. אם המחלה עוברת בקלות וללא סיבוכים ניתן לומר כי הצ'י המגן ביצע את תפקידו בהצלחה והצליח להדוף את מחולל המחלה שחדר לגוף, אך אם המחלה מתארכת ניתן לומר כי הצ'י המגן חלש ולא מצליח לבצע מלחמה אפקטיבית כנגד הפולש.

מדוע אנשים חולים?
לעיתים ניתן לראות גל של תחלואה מסויימת ובכל זאת רק חלק מהאנשים נדבקים. חלק עוברים את המחלה בקלות ואחרים מתמודדים עם המחלה במשך זמן ארוך ואף לוקים בסיבוכים, ננסה להבין מדוע זה קורה

כשאנחנו מתבוננים על מחלות החודרות לגוף מבחוץ תמיד נסתכל על שני דברים: החוזק של גורם המחלה מול החוסן של החולה. אם הצ'י המגן של האדם חזק,סיכויי ההדבקות במחלה פחותים והיה ונדבק, המחלה תהיה קלה והוא יעבור אותה בקלות.

תמונה נוספת שייתכן ונראה היא מהלך מחלה קצר אך עם סמפטומים חזקים. בגלל שהצ'י המגן חזק, הוא מייצר מלחמה חזקה כנגד הפולש. התמונה תהיה סוערת, אך המלחמה אפקטיבית והמחלה תסתיים במהירות. כאשר הצ'י המגן חלש האדם ייחלה לעיתים קרובות והמחלה יכולה להתארך ולעיתים אף להסתבך.

חשוב לציין שגם אנשים שמערכת החיסון שלהם חזקה(כלומר הצ'י המגן שלהם מתפקד כראוי) חולים לעיתים והדבר נחשב לנורמלי וזאת משום שמחולל המחלה כנראה חזק או שהצ'י המגן שלהם נחלש באופן יחסי, בגלל סטרס או חולשה כללית של צ'י .

אבחון וטיפול:
על פי הרפואה הסינית הטיפול הוא ספציפי ומותאם לכל מטופל על פי אבחנה שנעשית לכל מטופל ומטופל. לפי התמונה הקלינית, אבחנת דופק, גוף ולשון בונה המטפל טיפול המתאים למצבו הנוכחי של המטופל אך גם מתייחס לאבחנה הבסיסית שלו.

דיקור: נקודות הדיקור עוזרות לגוף לשפעל את מערך הצ'י המגן המסייע לגוף להתמודד מול פתוגנים חיצוניים ובנוסף להשתמש בנקודות המטפלות בסימפטומים הקיימים כגון חום, נזלת, שיעול וכאבים

לדוגמא:
LU7- נקודה המשחררת חיצון ומרגיעה רוח. מטפלת בליחה ונזלת.
LI4-מטפלת ברוח קור חיצוני, משפיעה על הפנים ומטפלת בכאב ראש.

יש לציין כי הטיפול בדיקור מתאים גם לילדים ותינוקות בני יומם, הטיפול יהיה מותאם לגילם, שימוש במספר מועט של מחטים המותאמות לילדים ותינוקות ואורכו יהיה קצר מהטיפול במבוגר.

כוסות רוח: טכניקה המתאימה למצבים של תחילת מחלה,צינון, שיעול, תפיסות חזקה של שרירי הגב העליון. השימוש בכוסות יוצר תנועה חזקה של צ'י ודם  ופותח את נקבוביות העור ובכך עוזר לגוף לסלק את גורם המחלה שחדר מבחוץ.

טווינה: טכניקת עיסוי הכוללת מגוון רחב של תנועות ומניפולציות. במצבים של מחלה אקוטית הטיפול בטווינה יתמקד בגב עליון ,חזה, פנים וצוואר ומטרתו הזרמת צ'י ודם לאזורים אלו ושפעול נקודות רלוונטיות למצבי חיצון.

ארומתראפיה: דרך נפלאה להתמודד עם מחלות החורף, עדינה ויעילה ומתאימה גם לתינוקות בני יומם. שמנים כמו הדס, לבנדר, עץ התה, אקליפטוס וקמומיל רומן ייקלו על תופעות של ליחה, נזלת שיעול וחום. ניתן להשתמש בהם במבער, באמבט או בעיסוי.

צמחי מרפא: קיימים מספר צמחי מרפא יעילים מאוד לטיפול במחלות חורף בשלב האקוטי והן במניעת המחלות ע"י חיזוק המערכת החיסונים

דוגמאות לסוגי צמחי מרפא:
אכיניצאה Echinacea spp:
מקור הצמח באמריקה. אחד מצמחי המרפא הפופולרים ביותר בעולם. הוא מעצים את הפעילות החיסונית בגוף ובעל השפעה ישירה כנגד וירוסים שונים,ביניהם גם וירוס השפעת. מחקרים רפואיים מצאו כי פעילותו הרפואית עשויה למנוע הידבקות בשפעת ואף לקצר את משך זמן המחלה לאחר הידבקות.

אסרגלוס-huang qi:
האסטרגלוס נחשב למחזק המערכת המגינה- wei qi. בעל פעילות אנטיויראלית כנגד וירוסים כגון שפעת, הרפס, mcv. מתאים במיוחד לאנשים חלשים, חולשה חיסונית,עיכול לא תקין,חולי ממושך,מחלות דלקתיות וכרוניות במערכת הנשימה.

ליקוריץ'-gan cao:
שורש הליקוריץ' הינו אחד מצמחי המרפא השימושיים בעולם. חשוב לטיפול במחלות חורף,דלקות גרון ודלקות במערכת הנשימה. בעל אפקט חיסוני ואנטיויראלי.

אנדרוגרפוס-chuan xin lian:
הצמח יעיל לטיפול במצבים דלקתיים וזיהומיים בד"כ אקוטים, אשר בסינית נקראים מצבי חום אש ורעילות. יעיל לטיפול בדלקות במערכת העיכול, דלקות שתן, דלקות גרון, פריחות ועוד. הוא בעל אופי מקרר, מריר בטעמו ומתאים לטיפול בזיהומים שונים במערכת הנשימה המלווים בסימני חום כגון דלקות אזניים, גרון, סינוסיטיס, אף ושפעת. צמח אנטידלקתי  אנטיויראלי ומחזק מערכת חיסון, בעל השפעה מקררת.

הטיפול ברפואה הסינית במצבי חיצון הינו יעיל מאוד, יכול להקל משמעותית על התסמינים וכן למנוע סיבוכים אפשריים. מומלץ לטפל סמוך להופעת התסמינים ובכך להגדיל את יעילות הטיפול.

לחורף חמים נעים ובריא,
שני ברנע מרוז


שני ברנע מרוז: מטפלת מוסמכת ברפואה סינית ושיאצו משנת 2003, למדה והתמחתה בארץ ובסין. מתמחה בטיפול בילדים ותינוקות ובתחום הגניקולוגיה והפוריות.
http://www.qi-sha.com

סקר

מחשבה יכולה לרפא את הגוף?
הצבע!
 

מדיטציות אונליין
סודות האינטימיות הזוגית